ΚΡΙΣΗ? Η ΛΥΣΗ

off topic εδώ

Re: ΚΡΙΣΗ? Η ΛΥΣΗ

Δημοσίευσηαπό STAMAJAZZ » Σάβ Νοέμ 24, 2012 8:22 pm

Και οι βουλευτές αλλά και οι υπάλληλοι της βουλής δεν θα έχουν καθόλου καλό τέλος.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
STAMAJAZZ
Power Member
Power Member

Δημοσίευσηαπό vagos » Τρί Δεκ 04, 2012 3:32 pm

Ομάδα ελλήνων φέρνει την ενεργειακή επανάσταση
Και άλλη μια ιστορία για το ελληνικό κράτος που διώχνει μακριά όσους θα μπορούσαν να φέρουν νέα ελπίδα στη χώρα
ΣΙΣΣΥ ΠΑΠΑΔΟΓΙΑΝΝΗ
04.12.2012
Την πιο «πράσινη» τεχνολογία παραγωγής ενέργειας θα την έχει ο καθένας σπίτι του σε ένα μικρό κουτί που θα παράγει απεριόριστη ενέργεια με ελάχιστο κόστος. Τα ακόμα καλύτερα νέα είναι ότι αυτή η τεχνολογία είναι ελληνική. Τα κακά νέα είναι ότι το ελληνικό κράτος δε θεώρησε σκόπιμο να στηρίξει την προσπάθεια των ερευνητών, και έτσι η εταιρεία που ανέπτυξε την τεχνολογία τα μάζεψε και πάει τα καλά νέα στον Καναδά!

Η Defkalion Green Technologies S.A., χρησιμοποιώντας ως πρώτη ύλη το νικέλιο (το οποίο η χώρα μας έχει σε αφθονία) και το υδρογόνο, κατέληξε σε μια τεχνολογία σύντηξης των δύο στοιχείων σε ελεγχόμενες συνθήκες που παράγει ενέργεια πολλαπλάσια της αρχικής. Ίσως η ενέργεια αυτή να είναι ακόμα και 14πλάσια της αρχικής όταν ολοκληρωθεί η έρευνα. Τι σημαίνει πρακτικά αυτό για ένα νοικοκυριό; Όπως λένε οι υπεύθυνοι της εταρείας, με ένα κουτί του μισού κυβικού μέτρου των 45KW, με κόστος περίπου 5.500 ευρώ θα μπορούμε να έχουμε απεριόριστη ενέργεια για το σπίτι μας.

Φυσικά μια τέτοια τεχνολογία αλλάζει τα πάντα στον τομέα της ενέργειας. Την πόρτα της ομάδας Δευκαλίων χτύπησε η NASA, η Υπηρεσία Εθνικής Ασφάλειας των ΗΠΑ, οι «πετρελαιάδες» και ακόμα εκπρόσωποι πολλών βιομηχανικών κρατών -από την Κίνα μέχρι την Τουρκία (που τους έδωσε ένα τεράστιο ποσό με αντάλλαγμα να μην πουν ότι είναι ελληνική!).

Η Δευκαλίων προσπάθησε με κάθε τρόπο να κρατήσει τις έρευνές της και το προϊόν της στην Ελλάδα, αλλά αντιμετώπισε την αδιαφορία και την άρνηση της ελληνικής πολιτείας και των ελληνικών ερευνητικών ιδρυμάτων. Επί 18 μήνες επέμεναν, αλλά τελικά δεν τους δόθηκε η ελάχιστη στήριξη που ζήτησαν (αναγνώριση των ερευνών τους ως πράσινη τεχνολογία και δάνειο για την ολοκλήρωση των ερευνών). Τώρα η Defkalion Green Technologies S.A. δέχτηκε την πρόταση του Καναδά και μετακομίζει στο Βανκούβερ. Θα έχουν επιχορήγηση, επίσημη άδεια λειτουργίας και δωρεάν τα εθνικά ενεργειακά εργαστήρια στη διάθεσή τους. Πάντως και παρά την αδιαφορία του ελληνικού κράτους οι υπεύθυνοι της Δευκαλίων υπόσχονται να επιστρέψουν σε μερικά χρόνια στην Ελλάδα.

Εμείς ωστόσο εδώ στο Μπανανιστάν θα περιμένουμε την «ανάπτυξη» να πέσει σαν μάννα από τον ουρανό.
Jazz 1.3 ΙΜΑ CVT Elegance

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vagos
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό pour_ager » Τρί Δεκ 04, 2012 5:30 pm

Αφού ρε παιδιά η βασική ανακάλυψη έγινε από Ιταλούς επιστήμονες, γιατί πούλησαν τα δικαιώματα σε Έλληνες και δεν το εκμεταλευτήκανε οι ίδιοι;
Κάτι δεν κολλάει....
Άβαταρ μέλους
pour_ager
Power Member
Power Member

Δημοσίευσηαπό Athamas » Σάβ Ιουν 15, 2013 8:23 am

Ξεχάσαμε να γράφουμε που και που για την κρίση. Φαίνεται ότι μετά την κυβέρνηση του GAP και αυτής του Παπαδήμου-Βενιζέλου λύσαμε όλα τα προβλήματά μας.
Η τρικοματική κυβέρνηση λειτουργεί και φέρνει αέρα αισιοδοξίας στα πλήθη, με αποτέλεσμα αυτά να σιγήσουν εν αναμονή των εξελίξεων. Τρομάρα μας.
Ξαφνικά εκεί που τελείωσαν τα σχολεία και αρχίζει το καλοκαιράκι έσκασε η φούσκα, που θέλουν να την κάνουν βόμβα, της ΕΡΤ.
Ένας από τους σάπιους οργανισμούς που όλοι μέχρι πριν λίγες μέρες κατακρίναμε, έκλεισε με άκομψο ομολογουμένος τρόπο και ξαφνικά είμαστε ενάντια στο κλείσιμό του!
Δάκρυα επί δακρύων, απεργίες, τραγούδια, φωνές βοόντων εν τη ερήμω, πανηγυράκι κανονικό δηλαδή με σουβλάκι, λουκάνικο, μπυρίτσα και πύρινους λόγους.
Κουράστηκα να ακούω τα ίδια και τα ίδια. Είμαι οργισμένος για ότι γίνεται, αλλά και για ότι δεν γίνεται. Δεν αντέχω τον ψευτοπροοδευτισμό και την ψευτοκουλτούρα,
δεν θέλω να ακούω άλλο για δεξιούς και αριστερούς σε ιδεολογίες. Ο Αλέξανδρος που η ιστορία τον χαρακτήρησε "Μέγα" λίγο πριν ξεκινήσει το έπος του,
δεν προσπάθησε να λύσει τον "γόρδιο δεσμό" αλλά τον έκοψε.
Κλείνω με το άρθρο από το "ΒΗΜΑ":

"Από το 2009 και εντεύθεν η Ελλάδα κινείται διαδοχικά μεταξύ κυμάτων οικονομικής και πολιτικής κρίσης.
Η αδυναμία αντιμετώπισης των μεγάλων οικονομικών προβλημάτων μεταφέρει κατά περιόδους την κρίση στη ζώνη της πολιτικής.
Τα πολιτικά πρόσωπα, οι διαχειριστές της οικονομικής κρίσης αντιμετωπίζουν συνεχώς δύσκολα διλήμματα , φορτώνονται με κόστος ,
η όποια αξιοπιστία τους ξοδεύεται και επέρχεται γρήγορα η φθορά και η απαξία.
Αυτόματα η αναξιοπιστία επιδρά στη δράση τους ,τα προσδοκώμενα αποτελέσματα δεν έρχονται και έτσι η οικονομική κρίση επανακάμπτει σφοδρότερη.
Η χειρότερη οικονομία απαιτεί νέες πολιτικές δυνάμεις και όταν αυτές έρχονται ,απαράσκευες όπως είναι, πνίγονται στον αυτό φαύλο κύκλο.
Κάπως έτσι η κρίση δεν λέει να τελειώσει. Εξουθενώνει το λαό, κλονίζει την πίστη σε πρόσωπα και δυνάμεις και διαμορφώνει περιβάλλον διαρκούς υποχώρησης.
Είναι φανερό ότι ο φαύλος κύκλος πολιτικής και οικονομίας θα εξαντλήσει τους πάντες και η χώρα θα χαθεί.
Μόνο μια σύγκρουση κρίσιμη και καθοριστική μπορεί να προσφέρει το σπάσιμο του προβληματικού φαύλου κύκλου.
Αν κάποιος μπορεί να εγγυηθεί ότι θα είναι λυτρωτική ,καλώς να έρθει."
Athamas
Power Member
Power Member

Δημοσίευσηαπό Apostolos » Σάβ Ιουν 15, 2013 9:47 am

«Ότι δεν λύνεται κόβεται».
Σωστά.
Έτσι και με την ΕΡΤ;

Όσο την χρειαζότανε για να κάνουν την δουλειά τους, να βολεύουν ημετέρους, να κλέβουν μαύρο χρήμα, αλλά κυρίως να δουλεύει η άκρως απαραίτητη προπαγάνδα τους, απλά φρόντιζαν να κάνουν τον δεσμό πιο σφικτό.
Έχουν και το καρπούζι και το μαχαίρι.
Όποτε χρειαστεί κόβουν.

Έχουν εναλλακτική τώρα, τα ιδιωτικά κανάλια, πολύ πιο εύκολα και ικανά για να περνούν την προπαγάνδα τους αποτελεσματικά, πολύ περισσότερο μαύρο χρήμα, λιγότερο κόστος για βόλεμα ημετέρων μέσω των «αφεντικών» τους.

Αλλά και το πιο κύριο.
Ένα κρατικό, δημόσιο, Εθνικό μέσο, βρίσκεται εκεί για να εξυπηρετήσει και ανάγκες του ίδιου του κράτους, του «έθνους».

«τα αφεντικά» δεν έχουν ανάγκη το «έθνος».
Το χρήμα και η εξουσία είναι τα μόνα τους πιστεύω, τα μόνα που θέλουν.
Στο σήμερα της παγκοσμιοποίησης το «έθνος» τους είναι εμπόδιο.
Τα έθνη ως γόρδιοι δεσμοί δεν λύονται, Κόβονται!!

Αυτό το βίαιο κόψιμο ζούμε τα τελευταία χρόνια.
Γίνεται με καινούριο τρόπο, όχι όπως παλιά με στρατιωτική κατοχή.
Την στρατιωτική κατοχή θα την νοιώθαμε και θα την πολεμούσαμε.
Ο καινούριος τρόπος «άγνωστος» σε μας, μας φέρνει σε σύγχυση, δεν μπορούμε να τον κατανοήσουμε, δεν μπορούμε να αντιδράσουμε.
Η σύγχυση επιπλέον γίνεται ένα ακόμα όπλο στα χέρια των αόρατων «εχθρών» μας.

Όχι μόνο πιστεύω ότι μπορούσαν να ελέγξουν και να μην επιτρέψουν τα όσα άσχημα έγιναν στην ΕΡΤ, αλλά τα προκάλεσαν και τα καρπώθηκαν οι ίδιοι!!

Η ΕΡΤ είναι ένα κομμάτι.
Ότι έγινε και γίνεται εκεί, γίνεται σε όλη την Ελλάδα.

Η προπαγάνδα που περνούν τα ιδιωτικά κανάλια δεν είναι μόνο η «πολιτική», η ανάγκη της εξουσίας να μας καταπιέζει όλο και περισσότερο, Είναι ο έλεγχος μέσω της πολιτισμικής αλλοίωσης!!

..........................
Ο κόσμος σκηνή, ο βίος πάροδος. Ήλθες, είδες, απήλθες.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό vagos » Δευτ Ιουν 17, 2013 9:22 am

«Ανόητε χαιρέκακε…

Στο δρόμο ακόμη 3.000 άνθρωποι.

Τέλος τα μεροκάματα για ακόμη 3.000 οικογένειες.

Λες πως σε ενοχλούσε που πλήρωνες 4€ το μήνα την ΕΡΤ στο λογαριασμό σου επειδή δεν την έβλεπες. Οπότε καλύτερα να την κλείσουν.

Για να το διευρύνω λίγο αυτό: Κι εγώ δεν πήγα ποτέ στην Κάρπαθο αλλά τους δρόμους και από δικά μου χρήματα τους έκαναν. Να μην τους έκαναν λοιπόν αφού δεν τους είδα και ίσως να μην τους δω ποτέ.

Και το νερό που πίνει το παιδί σου στο δημόσιο σχολείο να το κόψουν.

Πληρώνεται και από μένα αλλά εγώ δεν έχω παιδί να πίνει από αυτό.

Γιατί να το πληρώνω λοιπόν;

Και τον Στρατό; Τον στρατιωτικό ποιος τον πληρώνει; Γιατί να τον πληρώνω αφού δεν είμαστε σε πόλεμο; Να τον καταργήσουν. Να τους απολύσουν όλους και άμα μας την πέσουν, βλέπουμε…

Και τους Πυροσβέστες; Να τους απολύουν τον χειμώνα. Μόνο το καλοκαίρι να τους πληρώνω. Γιατί; Άσε που άμα μένεις στην πόλη τι σε νοιάζει για το δάσος. Ας καούν όλα. Γιατί να πληρώνω κι εγώ που μένω στην πόλη;

Και το δημόσιο ιατρείο που φτιάχτηκε στη Λέρο, να μην το έκαναν ποτέ.

Αφού κι εγώ πλήρωσα γι' αυτό και ίσως να μην το χρειαστώ ποτέ.

Και το σχολείο που έγινε στην Ορεστιάδα, να μην το έχτιζαν.

Γιατί να πληρώνω κι εγώ ένα σχολείο, που δεν θα δω ούτε εγώ, ούτε το παιδί μου.

Άσε που δεν έχω παιδί. Κι άμα δεν κάνω; Γιατί να πληρώνω εγώ για τις σπουδές των παιδιών;

Και το παιδί του γείτονα που σώθηκε από την άρρωστη καρδιά του στο δημόσιο νοσοκομείο;

Από τις ασφαλιστικές εισφορές που έδινα και εγώ, σώθηκε. Να μην σωζόταν.

Αφού δεν το γνώριζα και ίσως να μην το μάθω ποτέ.

Και αν σου φαίνονται υπερβολικά όλα αυτά, μην χαμογελάς γιατί είναι και αυτά στο πρόγραμμα.

Θα συμβούν και μάλιστα γρήγορα.

Η ΕΡΤ αγαπητέ χαιρέκακε δεν είναι ένα κανάλι.

Είναι άνθρωποι. Εργαζόμενοι.

Φίλοι. Γείτονες. Συμμαθητές. Γονείς. Συγγενείς.

Όπως ήταν οι χαλυβουργοί, οι εργαζόμενοι στα κλωστοϋφαντουργεία, στα ναυπηγεία,

οι χιλιάδες απολυμένοι σε ιδιωτικές εταιρίες που έκλεισαν.

Κι εσύ χαίρεσαι…

Να χαίρεσαι λοιπόν με την κατάντια σου.

Και να μην παραξενευτείς άμα αδιαφορήσω όταν απολυθείς.

Ούτε καν να διαμαρτυρηθείς.

Γιατί δεν θα αφορά εμένα η απόλυσή σου.

Δεν θα αφορά εμένα η εξόντωσή σου.

Είναι αδιανόητη η φίμωση της ΕΡΤ.

Είναι αδιανόητη αυτή η συμπεριφορά της κυβέρνησης.

Είναι αδιανόητη η δική σου απάθεια.

Είναι αδιανόητη αυτή η χαρά σου για την εξόντωση 3000 οικογενειών!

Κι όμως, εγώ δεν θα χαρώ με τη δική σου εξόντωση.

Θα παλέψω για σένα ακόμη και την ώρα που εσύ χαίρεσαι με τον πόνο του άλλου.

Αλληλεγγύη στους εργαζόμενους της ΕΡΤ.

Αλληλεγγύη σε όλους τους εργαζόμενους.

Τους άνεργους, τους άστεγους.

Αλληλεγγύη σε όλους τους συνανθρώπους μας.

Κι αν δεν σε απασχολούν οι υπόλοιποι, σκέψου έστω το τομάρι σου.

Κάποια στιγμή θα χρειαστείς βοήθεια…

Ας έχεις κάπου να τη ζητήσεις…

Γιατί τότε δεν θα χαίρεσαι.

Ανόητε χαιρέκακε!»…

Γιάννης Κότσιρας
Jazz 1.3 ΙΜΑ CVT Elegance

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vagos
Διαχειριστής
Διαχειριστής