Bansko Βουλγαρίας 11-14/2/2011 (Με άλλη ματιά)

off topic εδώ

Δημοσίευσηαπό hellas74 » Δευτ Δεκ 13, 2010 6:15 pm

Edit by Debugger
Έγινε διαχωρισμός και δημιουργία νέου θέματος από εδώ
viewtopic.php?f=3&t=1947

Jazz Dragon έγραψε: Η γενική εικόνα είναι ενός φτωχού αλλά περήφανου λαού, πού, όπως είναι λογικό προσπαθεί να εκμεταλλευτεί τον τουρισμό...

όλα όσα ανέφερες σωστά αλλά την περηφάνεια αυτού του λαού που την είδες;

Jazz Dragon έγραψε: Δεν ένιωσα να κινδυνέυω πουθενά μιας και το Τζαζάκι μας φάνταζε ταπεινό εμπρός στα μεγαθήρια των Ευρωπαίων...

γενικά η γραμμή στη βουλγαρία είναι να μην πειράζονται οι Έλληνες, για προφανείς οικονομικούς λόγους. ωστόσο πάντα πρέπει να είμαστε σε εγρήγορση για μικροαπατεώνες.
εννοείται ότι νταηλίκια στη βουλγαρία σε κέντρα διασκεδάσεως δεν περνάνε...
Άβαταρ μέλους
hellas74
Member A Class
Member A Class

Δημοσίευσηαπό Jazz Dragon » Τρί Δεκ 14, 2010 12:08 am

Είναι λίγο off-topic, αλλά θα απαντήσω στο σχόλιο σου φίλε Έλληνα, χωρίς διάθεση αμφισβήτησης των λεγόμενων σου.

Για μένα, ένας λαός που...

-στέλνει τα παιδιά του στο σχολείο με κουστουμάκια και ομοιόμορφα ρούχα, κάτι που είδα και στη Σόφια και στη Φιλιππούπολη, παρά το απλό ντύσιμο του γονιού
-στις 23.30 πλένει με νερό σε υψηλή πίεση την πλατεία γύρω από τον καθεδρικό Ναό της Σόφιας ενώ οι κάδοι των σκουπιδιών σφουγγαρίζονται με σαπουνάδα στο χέρι
-ρωτάς ποιο είναι το ποτό που πρέπει να πάρεις και σου δίνουν με την ψυχή τους το καλύτερο ρακί και ΔΕΝ σε κλέβουν υπερτιμολογώντας το
-χαμογελάς στον παππού που πουλά απομεινάρια του Παγκοσμίου Πολέμου και αυτός ανταποδίδει με θέρμη μέσα στη φτώχια του, καθαρός και περιποιημένος
-δίνεις φιλοδώρημα 1 λεβ και ο λαβών σε κοιτά με σεβασμό και όχι με αχαριστία...
-τα Μέσα Μεταφοράς, οι υποδομές και οι τοίχοι είναι παλιά αλλά ΟΧΙ γεμάτα αυτοκόλλητα, σπρέυ και συνθήματα με βρισιές

είναι ένας λαός αν μη τι άλλο που θυμάται, εκτιμά αλλά χτίζει και μπορεί να ελπίζει κάτι στο μέλλον.

Συμφωνώ για τους μικροαπατεώνες.
Τα τελευταία χρόνια έχω επισκεφτεί πάνω από 10 χώρες. Ώς γνωστό λοιπόν, τέτοιους συναντά κανείς ανά τον κόσμο όλο... ΚΑΙ στην Ελλάδα.
(Επισημαίνω ότι η μόνη φορά που έχασα κάτι στο δρόμο και γενικότερα έξω από το σπίτι ήταν στην Αγίου Κωνσταντίνου πριν από 30 μέρες).

Ευχαριστώ για τη γλυκιά -όπως πάντα εξάλλου- φιλοξενία. Συγνώμη και πάλι για το off-topic.
Καλές γιορτές σε όλους.
Άβαταρ μέλους
Jazz Dragon
Member B Class
Member B Class

Δημοσίευσηαπό hellas74 » Τρί Δεκ 14, 2010 3:14 pm

Jazz Dragon έγραψε:Είναι λίγο off-topic, αλλά θα απαντήσω στο σχόλιο σου φίλε Έλληνα...

θα σου ανταπαντήσω, αλλά δεν αναφέρεις την εθνικότητα σου αγαπητέ φίλε...

Jazz Dragon έγραψε:
Για μένα, ένας λαός που...

-//-

είναι ένας λαός αν μη τι άλλο που θυμάται, εκτιμά αλλά χτίζει και μπορεί να ελπίζει κάτι στο μέλλον.

για μένα ένας λαός που...

απο υπάρξεως του μέχρι την αποχώρηση των γερμανών σε κάθε ευκαιρία κατέσφαξε, κακοποίησε και βίασε τους Ελληνες της Θράκης και της Μακεδονίας.

κατάκλεψε ιστορικά, πολιτιστικά και εκκλησιαστικά κειμήλια από τις παραπάνω Ελληνικές περιοχές (αρχαιολογικό μουσείο σόφιας).

ο ίδιος ο Γκαίμπελς αναφέρει ότι '' ο βουλγάρικος λαός υποδέχεται τους στρατιώτας μας με πολύ φιλικό τρόπο''.

πουλάει τα παιδιά του για χρήματα

που αγνοεί τη σημασία της λέξης ''πολιτισμός''

αξίζει μόνο την περιφρόνηση μας τουλάχιστον. θα μπορόυσα να γράφω για ώρα βέβαια εξυμνόντας τον περήφανο βουλγάρικο λαό!

ξεχνάς ότι τον Έλληνα το σέβεται γιατί είναι ο κυριώτερος αιμοδότης της οικονομάς του.

για τις δημοτικές υπηρεσίες που λειτουργούν θα σου θυμίσω ότι το σφυροδρέπανο κυμάτιζε σε αυτή τη χώρα μέχρι πρόσφατα.
δεν έχεις αναρωτηθεί γιατί ακόμα και στα ακριβά σπίτια της σόφιας δεν υπάρχουν πατζούρια;
Άβαταρ μέλους
hellas74
Member A Class
Member A Class

Δημοσίευσηαπό jz_kalog » Τρί Δεκ 14, 2010 3:28 pm

hellas74 έγραψε:
Jazz Dragon έγραψε:Είναι λίγο off-topic, αλλά θα απαντήσω στο σχόλιο σου φίλε Έλληνα...

θα σου ανταπαντήσω, αλλά δεν αναφέρεις την εθνικότητα σου αγαπητέ φίλε...

Μόνο και μόνο, επειδή γνωρίζω, επέτρεψέ μου να απαντήσω, ότι είναι πολύ ελληναράς...
Σε τέτοιο βαθμό, που με το λειτουργημά του (δεν είναι επάγγελμα), κρατά "καθαρούς" τους ουρανούς.

Το "φίλε Έλληνα", δεν σου κρύβω, ότι μου έκανε και μένα "κλικ"!!!

Πιστεύω (μάλλον είμαι σίγουρος), ότι δεν το εννούσε με αρνητική διάθεση.

Σας αφήνω και δεν ξανα-ανακατεύομαι...
Όσο για το Bansko, προσωπικά, δεν έχω γνώμη γιατί πολύ απλά δεν έχω πάει...
Όσο για τους Βούλγαρους, ιστορικά, συμφωνώ μαζί σου, αλλά τους δίνω μια ευκαιρία, να έχουν αλλάξει...
Ζήσε το σήμερα όσο καλύτερα μπορείς...
Το αύριο ίσως να μην έρθει ποτέ...
Άβαταρ μέλους
jz_kalog
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό Jazz Dragon » Τρί Δεκ 14, 2010 10:49 pm

Έχω μείνει κατάπληκτος, ειλικρινά... :shock:

Δεν απήντησα πολιτικά αγαπητοί συμφορουμίτες, αλλά τουριστικά...
Απάντησα με το απλό μάτι ενός ανθρώπου που επισκέφθηκε τη Βουλγαρία για τέσσερα εικοσιτετράωρα και μόνο, κάτι το οποίο εξάλλου δήλωσα στο πρώτο ποστ, τουτέστιν με ένα μάτι που είπε ότι είδε και τίποτε άλλο.... έτσι... απλά κι ανάλαφρα.
Όμως, μιας και είμαι από τους ανθρώπους που -παρόλο που μιλώ πολύ- γράφω μόνο όταν (νομίζω ότι) έχω ΚΑΤΙ να γράψω, ας μου επιτραπεί, παραβαίνοντας την υπόσχεσή μου να μη δευτερολογήσω, να επισημάνω ότι...

ΝΑΙ, δεν έλαβα υπόψην μου τον Γκέμπελς όταν ήμουν στη Σόφια, απλά απόλαυσα ως τουρίστας αυτό που είδα / ένιωσα, έχεις δίκιο φίλε HELLAS 74. Θυμάμαι όμως ότι σε όποια χώρα και αν έχω πάει, την έχω απολαύσει και την έχω γνωρίσει όπως είναι σήμερα. Για παράδειγμα, ΔΕΝ χαστούκισα τους θυρωρούς στο Νταχάου της Γερμανίας (παρόλο που ίσως να το ήθελα), ούτε δίστασα να μπω στο μουσείο με τα Ελληνικά μάρμαρα στο Λονδίνο ή να πάω στο Λούβρο για να δω τη Νίκη της Σαμοθράκης.
ΝΑΙ, δεν πρόσεξα τα παντζούρια.
ΝΑΙ, πέρασα όμορφα στη Βουλγαρία.

ΟΧΙ δεν ειρωνεύτηκα κανέναν, ειλικρινά... Απλά, μετέφρασα τη λέξη HELLAS και τίποτε άλλο από το παρατσούκλι σου καλέ μου φίλε. Ίσως θα ήταν καλύτερα να πω ΕΛΛΗΝΑ 74. Ατυχής τεμπελιά στο να γυρίσω σε αγγλικά το πληκτρολόγιο. Ζητώ συγνώμη, δεν θα επαναληφθεί.
ΟΧΙ, δεν ξέρω τα σχήματα (σφυροδρέπανα κτλ) που διαφεντεύουν ή διαφέντευαν τις ΔΕΚΟ ή τις Δημοτικές επιχειρήσεις της γείτονος χώρας. Επίσης, ΔΕΝ πήγα σε νυχτομάγαζα, και ΔΕΝ ξέρω αν υπάρχουν νταηλίκια κτλ... Ξέρω μόνο αυτό που είδα, και αυτό μόνο κατέθεσα, απλά, και από όσο αποδείχτηκε, αφελώς . Συγνώμη και για αυτό.
ΟΧΙ, δεν ξεχνώ την Ιστορία μας (πιστεύω με το "μας" να απαντώ και στα περί εθνικότητας, παρά την παρέμβαση του ευγενούς jz_kalog που τον ευχαριστώ για τα λόγια του). Μάλιστα, σε ενημερώνω ότι υπεραγαπώ τη Μακεδονία και τη Θράκη μας, και παρακολουθώ συνεχώς το τι συμβαίνει σε όλα τα γεωστρατηγικά μας θέματα (αφιερώνω μάλιστα προς ανάγνωση και μελέτη όλων, τον παρακάτω σύνδεσμο που επιδεικνύει ότι περικυκλωνόμαστε με πλείστους τρόπους http://logioshermes.blogspot.com/2010/12/blog-post_2375.html ).

Ζητώ για τρίτη φορά συγνώμη για την κατάχρηση του χώρου και του χρόνου διαβάσματος από όλους και ιδιαίτερα από εσένα φίλε HELLAS 74. Ειλικρινά θα χαρώ κάποια φορά να συναντηθούμε και να μου πεις όλα αυτά που έχεις βιώσει και γνωρίζεις, που είναι προφανώς τόσα.

Ως τότε, ας μου επιτραπεί να ξαναευχηθώ ταπεινά μια χαρούμενη γιορτινή περίοδο σε όλο το φόρουμ.

Πολλές ευχές, καλή συνέχεια.

:arrow: ΥΓ... Για να μην ασχημαίνει η γιορταστική/πανηγυρική ατμόσφαιρα της Πανελλαδικής εκδρομής, σε 1-2 μέρες θα επεξεργαστώ / διαγράψω τα μηνύματά μου και θα βάλω στη θέση τους χαμόγελα, όπως πραγματικά αξίζει σε όλους σας ... Να είστε καλά.
Άβαταρ μέλους
Jazz Dragon
Member B Class
Member B Class

Δημοσίευσηαπό jz_kalog » Τρί Δεκ 14, 2010 11:16 pm

Παναγιώτη,
σε ευχαριστώ για τα γραφομενά σου, αλλά δεν δέχομαι καμμία συγγνώμη σου...
Δεν υπάρχει λόγος, για καμμία συγγνώμη και δεν θέλω να σβήσεις τίποτα...
Δεν χαλάς, καμμία γιορτινή ατμόσφαιρα, απεναντίας την ομορφαίνεις και τιμάς με την παρουσία σου, γιατί έλειψες αρκετό καιρό...
Εύχομαι να σε έχουμε κοντά μας και αν θες καμμιά κοντρίτσα με το ''θηρίο'', είμαι μέσα...
Καλά να είσαι...

ΥΓ. Συγγνώμη που δεν έκανα το σωστό συσχετισμό του "φίλε Έλληνα" με το hellas και να βοηθήσω περισσότερο...
Ζήσε το σήμερα όσο καλύτερα μπορείς...
Το αύριο ίσως να μην έρθει ποτέ...
Άβαταρ μέλους
jz_kalog
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό Apostolos » Τρί Δεκ 14, 2010 11:35 pm

«Re: Πανελλαδική εκδρομή 2011 - Bansko Βουλγαρίας 11-14/2/2011
Jazz Dragon έγραψε:
Η γενική εικόνα είναι ενός φτωχού αλλά περήφανου λαού, πού, όπως είναι λογικό προσπαθεί να εκμεταλλευτεί τον τουρισμό...

όλα όσα ανέφερες σωστά αλλά την περηφάνεια αυτού του λαού που την είδες;

Jazz Dragon έγραψε:
Δεν ένιωσα να κινδυνέυω πουθενά μιας και το Τζαζάκι μας φάνταζε ταπεινό εμπρός στα μεγαθήρια των Ευρωπαίων...

γενικά η γραμμή στη βουλγαρία είναι να μην πειράζονται οι Έλληνες, για προφανείς οικονομικούς λόγους. ωστόσο πάντα πρέπει να είμαστε σε εγρήγορση για μικροαπατεώνες.
εννοείται ότι νταηλίκια στη βουλγαρία σε κέντρα διασκεδάσεως δεν περνάνε...»

Αυτό το σχόλιο hellas74, δεν έχει να προσθέσει τίποτα στο θέμα που απασχολεί αυτήν εδώ την ενότητα
και επιπλέον είναι απλά μια επανάληψη κατάθεσης «γεωπολιτικού σχολίου»,
που για δεύτερη φορά στην ίδια ενότητα δημιούργησε «παρεξήγηση»,
όπως ήταν πολύ πιθανό, όταν κάποιος με δυο λόγια προσπαθεί να περιγράψει τα δικά του πιστεύω
πάνω σε τεράστια θέματα όπως αυτό που αγγίζεις......

Οι απόψεις όλων είναι το ίδιο σεβαστές και δεν βαραίνουν περισσότερο η/ λιγότερο από απόψεις άλλων....

Η εθνικότητα του «άλλου» δεν ενδιαφέρει κανέναν στην συγκεκριμένη θεματολογία αυτού εδώ του φόρουμ!!....

Σε άλλες περιπτώσεις σαφώς και ναι,
αλλά δεν είναι θεμιτό να καταλαμβάνεται χώρος τέτοιας αντιδραστικής έκφρασης εδώ !!
(λέω αντιδραστικής επειδή τα σχόλιά σου έγιναν με αφορμή και πάνω σε λόγια άλλου).
Είναι ένα φόρουμ σχετικό με το αυτοκίνητο που έχουμε η/ που θα αποκτήσουμε κάποιοι, το jazz Honda!!...

Ο Jazz Dragon ήταν φυσικό να απαντήσει και επόμενο να βρει το μπελά του,
μιας και όπως είναι φυσικό, ΔΕΝ ζύγισε την «λεπτομέρεια» στο λόγο του...

Στο «ΥΓ... Για να μην ασχημαίνει η γιορταστική/πανηγυρική ατμόσφαιρα της Πανελλαδικής εκδρομής, σε 1-2 μέρες
θα επεξεργαστώ / διαγράψω τα μηνύματά μου και θα βάλω στη θέση τους χαμόγελα,
όπως πραγματικά αξίζει σε όλους σας ... Να είστε καλά.»,

προτείνω αυτό να γίνει αρχίζοντας από το παραπάνω μήνυμα- παρέμβαση του hellas74,
και τελειώνοντας με το παρόν δικό μου!!!.... :? :?
Ο κόσμος σκηνή, ο βίος πάροδος. Ήλθες, είδες, απήλθες.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό Debugger » Τετ Δεκ 15, 2010 10:03 am

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος διαγραφής posts απλά και μόνο επειδή υπάρχει μια διαφωνία ανάμεσα σε δύο ανθρώπους,
τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποια προσωπική επίθεση, ή προσωπική προσβολή από κανέναν σε κανέναν.
(έχω διαχωρίσεις αυτά τα post για να μείνει το αρχικό θέμα χωρίς off topic)

To forum αυτό είναι και θα παραμείνει ελεύθερο για την διατύπωση οποιασδήποτε γνώμης πάνω σε οποιοδήποτε θέμα,
όσο αυτή δεν θα περιέχει προσβολές και προσωπικές επιθέσεις σε άτομα.
Ο παράδεισος είναι στη Γη αν έχεις βρει τον Άγγελό σου...

Εικόνα
HONDA JAZZ 1.4 5M/T COMFORT 05/2009 MADE in Chinatown
MICHELIN ENERGY SAVER 175/65-R15 84T

Εικόνα
TOYOTA Yaris 1.4 D-4D 6M/T Active Plus TSS 11/2016 MADE in France
Άβαταρ μέλους
Debugger
V.I.P.
V.I.P.

Re: Bansko Βουλγαρίας 11-14/2/2011 (Με άλλη ματιά)

Δημοσίευσηαπό Stavros » Τετ Δεκ 15, 2010 10:32 am

Debugger έγραψε:To forum αυτό είναι και θα παραμείνει ελεύθερο για την διατύπωση οποιασδήποτε γνώμης πάνω σε οποιοδήποτε θέμα,
όσο αυτή δεν θα περιέχει προσβολές και προσωπικές επιθέσεις σε άτομα.

+1000 Εύγε
Προσθέστε ενα χαμόγελο στη ζωή σας, κάνει καλό
2006 Ηonda Jazz 1.4 LS CVT Sirius Blue...
Άβαταρ μέλους
Stavros
V.I.P.
V.I.P.

Re: Bansko Βουλγαρίας 11-14/2/2011 (Με άλλη ματιά)

Δημοσίευσηαπό sportbilli » Τετ Δεκ 15, 2010 8:43 pm

Jazz Dragon έγραψε: (αφιερώνω μάλιστα προς ανάγνωση και μελέτη όλων, τον παρακάτω σύνδεσμο που επιδεικνύει ότι περικυκλωνόμαστε με πλείστους τρόπους http://logioshermes.blogspot.com/2010/12/blog-post_2375.html ).

i]

Πραγματικα πολυ ενδιαφερων blog :idea:
Άβαταρ μέλους
sportbilli
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Επιστροφή στο Θέματα που δεν έχουν σχέση με τα υπόλοιπα Τοpics του Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες