Ζεσταμα

Honda & μη...

Re: Ζεσταμα

Δημοσίευσηαπό antoniojazz » Κυρ Ιαν 13, 2013 2:37 am

Επειδη τα λαδια ειναι το βασικοτερο για την καλη κατασταση του κινητηρα,βαζω τα καλυτερα χωρις να με νοιαζει τοσο το κοστος.
Νερακι οι υπολοιποι.
antoniojazz
Golden Member
Golden Member

Δημοσίευσηαπό sspyros » Κυρ Ιαν 13, 2013 10:07 am

Αντωνη εχεις απολυτο δικιο.Απολυτο.Στη τελικη ποσες φορες αλλαζεις λαδια το χρονο;δεν πιστευω πανω απο δυο φορες.Ε ποσο δα δωσεις παραπανω;20ευρω τη φορά.Ειναι τρομερο ποσο;στην αναγκη φαε ενα ...σουβλακι λιγοτερο τη βδομαδα!!!
sspyros
Power Member
Power Member

Δημοσίευσηαπό vagos » Κυρ Ιαν 13, 2013 11:22 am

Νεράκι εννοώ τα Ενεός 0-20W. Δεν νομίζω οτι μιλάμε για κόστος, πόσο μάλλον για εξοικονόμηση καυσίμου. Ουτως η άλλως είναι κορυφαία επιλογή για τα υβριδικά και όχι μόνο.

Στο δικό μου που δεν βλέπει πάνω απο 83C και αυτές τις μέρες παίζει κάτω απο 75C δεν νομίζω οτι θα ήταν καλή επιλογή τα red.
Jazz 1.3 ΙΜΑ CVT Elegance

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vagos
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό sspyros » Κυρ Ιαν 13, 2013 2:34 pm

Vagos εισαι ευχαριστημενος με τα Eneos?Με τοσο ψιλο λαδι σιγουρα εχεις οικονομια στο καυσιμο αλλα μηπως δεν ειναι για τα δικα μας κλιματα;Καταλαβαινω το συνιστα η Honda αλλα στη Ρωσια τι βαζουν;Οw-O?
sspyros
Power Member
Power Member

Δημοσίευσηαπό vagos » Δευτ Ιαν 14, 2013 11:31 am

Ναι νομίζω είμαι ευχαριστημένος. Εχω όμως την εντύπωση πως θέλει πιο συχνά αλλαγή γιατι γίνεται τραχύς ο κινητήρας μετά απο μερικές χιλ. χλμ. Ίσως επειδη εβγαλα καλοκαίρι με αυτά τα λάδια.

Πάντως ακόμα και το καλοκαίρι δεν βλέπω μεγάλες θερμοκρασίες στα νερά οπότε υποθέτω οτι και το λάδι κυμαίνεται περίπου στα ίδια επίπεδα. 90C σε παρατεταμένη ανηφόρα, 83-85 σε κανονική λειτουργία.

Επίσης τα Ενεος δεν έχουν μονο 0-20W. Ψάξε λίγο εχουμε κάνει αρκετές συζητήσεις περι λαδιών.

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vagos
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό HONDAS2000FUN » Δευτ Ιαν 14, 2013 12:57 pm

vagos έγραψε:Νεράκι εννοώ τα Ενεός 0-20W. Δεν νομίζω οτι μιλάμε για κόστος, πόσο μάλλον για εξοικονόμηση καυσίμου. Ουτως η άλλως είναι κορυφαία επιλογή για τα υβριδικά και όχι μόνο.

Στο δικό μου που δεν βλέπει πάνω απο 83C και αυτές τις μέρες παίζει κάτω απο 75C δεν νομίζω οτι θα ήταν καλή επιλογή τα red.

Μπορεί να φανεί αστεία ερώτηση αλλά πως βλέπεις την ακριβή θερμοκρασία του νερού? Εχεις εγκαταστήσει κάποιο όργανο ή εγώ έχω δεν έχω παρατηρήσει κάτι στο δικό μου? :roll:
HONDAS2000FUN
Member C Class
Member C Class

Δημοσίευσηαπό STAMAJAZZ » Δευτ Ιαν 14, 2013 1:22 pm

Συμφωνώ με τον Βάγγο.Και εγώ με τα 0-20w έχω παρατηρήσει και οικονομία.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
STAMAJAZZ
Power Member
Power Member

Δημοσίευσηαπό vagos » Δευτ Ιαν 14, 2013 2:22 pm

HONDAS2000FUN έγραψε:
Μπορεί να φανεί αστεία ερώτηση αλλά πως βλέπεις την ακριβή θερμοκρασία του νερού? Εχεις εγκαταστήσει κάποιο όργανο ή εγώ έχω δεν έχω παρατηρήσει κάτι στο δικό μου? :roll:

http://www.jazzmania.gr/forum/viewtopic.php?f=28&t=2540&hilit=torque

Δυστυχώς είναι πάρα πολλοι αισθητήρες που δεν τους διαβάζει το συγκεκριμένο πρόγραμμα και χρειάζονται γνώσεις για να τους "σημαδέψεις". Τα βασικά όμως τα έχει.

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vagos
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Mpellos » Δευτ Φεβ 05, 2018 7:38 pm

Παντως εγω το ζεσταινω 5 λεπτα το Χειμωνα ...ετσι εκανα και με ενα Νισσαν που ειχα ...

παντως εχω παρατησει οτι ολοων στη Γειτονια μας οι οποοι ...κανεις δεν ζεσταινει το μοτερ τους .....ολωνονε ψιλο καπνιζουν οταν ξεκηνανε ....

και 2 φιλλοι μου με BMW ποτε δεν ζεσταιναν τη μηχανη τους ...ο ενας αλλαξε φλαντζα κεφαλης σε καινουργιο αμαξι ... ο αλλος καπνιζει ...ξερετε ..το μπλε ελαφρυ συνεφακι....

οταν τους λεω οτι εδω εχει χοντρο κρυο και θελει ζεσταμα το μοτερ μου λενε σαχλαμαρες ...

εγω επιμενω παντως ετσι ..
Mpellos
Member C Class
Member C Class

Δημοσίευσηαπό vagos » Τετ Φεβ 07, 2018 2:53 pm

Για τι θερμοκρασίες μιλάς; Αν δεν θα έχεις ανωφέρεια για να ζορίζεις τον κινητήρα δεν υπάρχει θέμα να ξεκινήσεις κρύος, εκτός αν έξω εχει αρκετά μείον.

BMW και κάπνισμα κ φλάτζες; Δέν έχουμε Γερμανικούς κινητήρες εδώ, χωρίς ίχνος έπαρσης το λέω.

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vagos
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Περί αυτοκινήτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης