Καταναλώνει λάδια το δικό σας jazz ή όχι;

Honda & μη...

Re: Καταναλώνει λάδια το δικό σας jazz ή όχι;

Δημοσίευσηαπό polikos arkoudos » Σάβ Ιαν 07, 2012 8:38 pm

Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα το γράφω εδώ.

Πως τα πάτε από εναπώθεση άνθρακα ( μαυρίλα ) στο τελικό των εξατμίσεών σας;

Αν και όταν πιέζω το αυτοκίνητο κατά τους θερινούς μήνες τσιμπάει λίγο λάδι ο κινητήρας
έχω 38.000 χλμ και δεν έχει καθόλου,είναι σαν καινούρια,φαίνεται η λαμαρίνα,
στο προηγούμενο αυτοκίνητο η εξάτμιση εσωτερικά ήταν χρώματος σκούρο καφέ.

Βέβαια αυτό πιστεύω εξαρτάτε και από τα καύσιμα που χρησιμοποιούμε,
εκτός από την κατανάλωση λαδιού.
Άβαταρ μέλους
polikos arkoudos
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό KP » Κυρ Ιαν 08, 2012 11:31 am

Apostolos έγραψε:Έχω εντοπίσει ήδη ένα βενζινάδικο που με κλέβει ….περισσότερο από τα άλλα…

Ποιό; Πες το και με pm αν έχεις θέμα. Ίσως με ενδιαφέρει.
KP
Member B Class
Member B Class

Δημοσίευσηαπό sspyros » Τρί Ιαν 24, 2012 5:20 pm

Bibisjazz έγραψε:παλιά έβαζα 10-40 τώρα πιά βάζω 0-20 γιατί η μηχανή έχει κάνει πολλά χλμ.

Μάλλον το αναποδο ηθελες να πεις.Οταν ο κινητηρας εχει βαλει στη πλατη αρκετα χλμ,βαζεις πιο παχυρευστο για να μη το καιει.Μου κανει εντυπωση παντως οτι ακομα και με 0w-20 που βαζουν πολλα παιδια δεν υπαρχει το παραμικρο προβλημα.Honda ειναι ρε παιδια δωσαμε κατι παραπανω αλλα αξιζει το ατιμο!!!
sspyros
Power Member
Power Member

Δημοσίευσηαπό polikos arkoudos » Τρί Ιαν 24, 2012 8:51 pm

Η καύση λαδιού στα δικά μας αυτοκίνητα
δεν προέρχετε από φυσιολογική φθορά του κινητήρα,
όπως παλιώτερα σε ένα φθαρμένο κινητήρα
που έκαιγε λάδια επειδή τα ελατήρια από τα πιστόνια
και οι κύλινδροι ήταν φθαρμένοι.

Σήμερα ακόμα και τα καινούρια αυτοκίνητα καταναλώνουν λίγο λάδι.

To λάδι 0-20 έχει την ιδιότητα επειδή είναι λεπτόρευστο
να εισχωρεί στις τσιμούχες των βαλβίδων με αποτέλεσμα
να εισέρχεται και να καίγεται στον θάλαμο καύσης μαζί με τα καύσιμα
και να υπάρχει μία μικρή φυσιολογική κατανάλωση λαδιού όταν πιέζουμε τον κινητήρα.

Νομίζω ότι είναι καλύτερα να εισχωρεί το λάδι στις τσιμούχες ( προβλέπετε και από τον κατασκευαστή ),
αφού οι τσιμούχες και οι βαλβίδες λιπαίνωνται καλύτερα και δεν φθείρωνται πρόωρα όπως με ένα πιο παχύρευστο λάδι.
Άβαταρ μέλους
polikos arkoudos
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό oldman » Τετ Ιαν 25, 2012 3:59 pm

To δικό μου Jazz 1ης γενιάς (προ face lifting) έχει κάνει 260.000.Του βάζω λάδι Αral 0-40 και τα κρατάω 10.000.Λάδι μου καίει το 1/6 απο το δείκτη.Όμως είχα πολλά γρήγορα ξεκινήματα χωρίς προθέρμανση και με υψηλές στροφές.Ακόμη ρύθμισα και βαλβίδες γιατί το πρωί χτυπούσαν .Ίσως φταίει αυτό. Θα δώ ...το πολύ -πολύ το γυρίζω σε 5-40
oldman
Member C Class
Member C Class

Δημοσίευσηαπό Yeticycles » Παρ Οκτ 12, 2018 12:22 am

Τελικά μετά από τόσα χρόνια που έχουν περάσει δεν καίει κανενός λάδια το Jazz ρε παιδιά;γιατί εμένα κάιει περίπου 750-800 ml λάδι ανα 7500 χιλιόμετρα που κάνω αλλαγή.λαδι χρησιμοποιώ 5/40 συνθετικό Motul 8100.το αμάξι έχει 106000 χιλιόμετρα και κάνει φουλ μικρές διαδρομές των 3-4 χιλιομέτρων.
Yeticycles
Member C Class
Member C Class

Δημοσίευσηαπό pliktrologos » Παρ Οκτ 12, 2018 1:59 am

Καλησπερα κι απο μενα.
Κι εγω τα ιδια λαδια βαζω και μου καιει λιγο, ειδικα αν κανω απαιτητικες διαδρομες η το πιεζω αλλα αν και εχω φτασει να καψω οσα αναφερεις μια-δυο φορες οπου και συμπληρωσα μετα απο ελεγχο, συνηθως καιει αρκετα λιγοτερο, π.χ. 200ml με 400ml απο αλλαγη σε αλλαγη. Ισως επειδη κανω λιγο μεγαλυτερες αποστασεις; Συμηθως κανω περιπου 10 διαδρομες των 5 χιλιομετρων και 4-5 διαδρομες των 20 με 30 χιλιομετρων καθε εβδομαδα, καπου 700 με 800χλμ το μηνα μεσο ορο. Παντως δεν μου φαινεται κατι ανησυχητικο. Τελος να πω οτι εχει τυχει να αλλαξω λαδια και στα 7.500 που λες αλλα και στα 11000. Αν κανω μικρες διαδρομες εντος πολης μου εμφανιζει πιο γρηγορα για αλλαγη το service reminder. Αν κανω εθνικη και ταξιδια, κραταει περισσοτερα χλμ.
ΧΡ[Η]ΣΤΟΣ
02/2009 1339cc i-SHIFT Elegance JAPAN
ContiEcoContact™ 5 [175/65 R15 84T]
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pliktrologos
V.I.P.
V.I.P.

Δημοσίευσηαπό Yeticycles » Παρ Οκτ 12, 2018 7:54 am

Εμένα είναι του 2006 και δεν έχει το περιβόητο remainder,όποτε τα αλλάζω κάθε 7500 χιλιόμετρα,κάθε 2000 κάνω έλεγχο και συμπληρώνω λιγο αν χρειαστεί (συνηθως θελει)μέχρι να φτάσει στην πάνω τρύπα του δείκτη.και γω δεν το βλέπω ανησυχητικό,το θεωρώ φυσιολογικό,απλά ρώτησα γιατί όσους έχω ρωτήσει για Jazz σε όλους δεν καίει σταγόνα μου απαντάνε και με παραξένεψε,γιατί εμένα καίει;φταει το λάδι (αν και το ξέρω σαν λάδι είναι άψογο γιατί το χρησιμοποιώ σε ολα μου τα αυτοκίνητα χωρίς πρόβλημα)φταίει η χρήση;η απλά κι αλλά Jazz καίνε τελικά και δεν είμαι εξαίρεση.
Yeticycles
Member C Class
Member C Class

Δημοσίευσηαπό cool_jazz » Παρ Οκτ 12, 2018 1:15 pm

Yeticycles έγραψε:Εμένα είναι του 2006 και δεν έχει το περιβόητο remainder,όποτε τα αλλάζω κάθε 7500 χιλιόμετρα,κάθε 2000 κάνω έλεγχο και συμπληρώνω λιγο αν χρειαστεί (συνηθως θελει)μέχρι να φτάσει στην πάνω τρύπα του δείκτη.και γω δεν το βλέπω ανησυχητικό,το θεωρώ φυσιολογικό,απλά ρώτησα γιατί όσους έχω ρωτήσει για Jazz σε όλους δεν καίει σταγόνα μου απαντάνε και με παραξένεψε,γιατί εμένα καίει;φταει το λάδι (αν και το ξέρω σαν λάδι είναι άψογο γιατί το χρησιμοποιώ σε ολα μου τα αυτοκίνητα χωρίς πρόβλημα)φταίει η χρήση;η απλά κι αλλά Jazz καίνε τελικά και δεν είμαι εξαίρεση.

γεια σε ολους.
εγω εχω το β γενιας, 1ος 2009, επισης μερικες φορες θελει κ εμενα συμπληρωμα (δε μπορω να μιλησω με αριθμητικα στοιχεια κ τυπο λαδιου καθως δεν κανω μονος μου τις αλλαγες και συμπληρωσεις).
(θεωρω οτι οδηγω καλα(συντηρητικά σίγουρα).
Άβαταρ μέλους
cool_jazz
Power Member
Power Member

Δημοσίευσηαπό DIMISICA » Σάβ Οκτ 13, 2018 3:13 am

ΣΤΑΓΟΝΑ ΔΕ ΚΑΙΕΙ! Α ΓΕΝΙΑΣ 2008 93.000 ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΘΕ 10.000 ΛΑΔΙ ΜΟΝΟ ΓΝΗΣΙΟ ΗΟΝDA5W40 (ΣΕ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΤΙΜΗ ΣΕ ΚΑΜΠΟΛΗ-ΜΑΡΟΠΟΥΛΟ ΘΗΒΩΝ) ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΑΣΤΙΚΕΣ 80% ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΑΘΗΝΑ ΚΕΝΤΡΟ. ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΛΑ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑ -ΕΘΝΙΚΗ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 15.000 ΣΤΑΓΟΝΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΙΕΙ Ο ΤΖΑΖΑΡΟΣ!

Sent from my iPhone using Tapatalk
DIMISICA
Member B Class
Member B Class

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Περί αυτοκινήτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης