Αναβάθμιση φωτισμού!

Για ρίξτε ιδέες...

Re: Αναβάθμιση φωτισμού!

Δημοσίευσηαπό Athamas » Παρ Ιαν 03, 2014 7:50 pm

ARIS είναι θαυμάσιες με σχετικά μικρό κόστος απόκτησης. Περίπου 25 ευρώ το ζεύγος. Παραπάνω είναι ακριβές και παρακάτω ακόμα καλύτερα.
Δεν χρειάζεται πιο λευκό φως γιατί δεν θα έχεις καλές επιστροφές στην μεγάλη σκάλα και δεν θα βλέπεις στο βρεγμένο.
Ο τύπος είναι Η4.
Athamas
Power Member
Power Member

Δημοσίευσηαπό ARIS » Παρ Ιαν 03, 2014 9:49 pm

Athamas για ποιους λαμπτήρες εννοείς ότι είναι θαυμάσιες ? Αυτές που έχεις η τις philips ?
ARIS
Member A Class
Member A Class

Δημοσίευσηαπό ARIS » Παρ Ιαν 03, 2014 10:25 pm

Ευχαριστώ τους φίλους για την βοήθεια τους ,έχω καταλήξει στην PHILIPS X-TREME VISION 100%.
ARIS
Member A Class
Member A Class

Δημοσίευσηαπό TmNemesis » Σάβ Ιαν 04, 2014 10:29 am

Ενημέρωσε μας για το αποτέλεσμα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TmNemesis
Power Member
Power Member

Δημοσίευσηαπό Athamas » Τρί Ιαν 21, 2014 6:03 pm

Για την αναβάθμιση φωτισμου του νέου jazz υπάρχει και αυτό το topic: viewtopic.php?f=29&t=1151

Θα προτιμούσα να γράφουμε όλοι σε ένα ώστε να είναι πιο εύκολη η ενημέρωση.

Θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι εκτός από xenon, λαμπτήρες +100% κλπ.
η αναβάθμιση του φωτισμού είναι και τα προβολάκια της Honda.
Έχω ξαναγράψει πως είναι καταπληκτικά, άριστα θα τα χαρακτήριζα.
Άπλετο δυνατό φως δεξιά και αριστερά με κοφτή δέσμη που δεν στραβώνει κανέναν.
Όσοι δεν έχετε, ζητήστε μια βόλτα από κάποιον φίλο που έχει σε jazz και δείτε την διαφορά με αυτά αναμένα.
Στην Αθηνών-Λαμίας π.χ μέχρι το Σχηματάρι που είναι τρεις λορίδες συν τη ΛΕΑ, φωτίζουν από άκρη σε άκρη όλο το δρόμο.
Σε επαρχιακό δύκτιο είναι το κάτι άλλο, φύλακες άγγελοι όπως είχε πει και η Depi.

Ας μην μπούμε στην διαδικασία πότε πρέπει να είναι αναμένα, ρυθμισμένα κλπ. αυτό είναι άλλη ιστορία.
Εδώ ήθελα να επισημάνω την σπουδαιότητά τους στην νυχτερινή οδήγηση και το πόσο συνεισφέρουν στην ασφάλειά μας.
Athamas
Power Member
Power Member

Δημοσίευσηαπό OGIGIS » Τρί Ιαν 21, 2014 7:34 pm

Η4 φοράω και εγώ...Δοκίμασα της OSRAMnight breaker και κάηκαν περίπου στους 13 μήνες...και οι δύο μαζί..ο ένας ελιωσε ο άλλος έκανε τρύπα...φυσικά και μετάνιωσα για τα 24ε για 1 χρόνο μόνο..οι απλοι phillips που φοράω είναι 10+ ετών. Τώρα έβαλα από το LIDL Η4 +50% με 6 ευρω και φωτίζουνε μία χαρά..(τους είχε πριν μερικές μέρες πάλι) τους συνιστώ...τζάμπα βγάινουν και είναι αξιοπρεπείς...Οποιος παρει +90 και +100 κτλ συμβουλή : να έχει στο αμάξι εφεδρικούς..εγώ ευτυχώς είχα..γιατί κάηκαν μόλις άνοιξα τα φωτα το βράδυ...
Άβαταρ μέλους
OGIGIS
Member A Class
Member A Class

Δημοσίευσηαπό OGIGIS » Τετ Ιαν 22, 2014 10:31 pm

Και κάτι σημαντικό που ξεχασα...οσοι παρετε Osram η Phillips ΠΡΟΣΟΧΗ μην σας πουλήσουν τις παλιές που καίγονται γρήγορα...οι νέες βελτιωμένες γράφουν DOUBLE LIFE ή EXTRA κτλ...
Άβαταρ μέλους
OGIGIS
Member A Class
Member A Class

Δημοσίευσηαπό Athamas » Τετ Ιουν 03, 2015 11:33 pm

Πραγματικά οι νέοι λαμπτήρες της OSRAM και της PHILIPS έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.
Αν επισκευθείτε τα σχετικά sites των εταιρειών θα δείτε όλες τις σειρές και τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους.
Το Ελληνικό site της Philips δεν είναι ενημερωμένο όπως αυτό της Osram. Προτιμείστε το Philips.co.uk
Μάλιστα στο Philips.co.uk και συγκεκριμένα στο
http://www.philips.co.uk/legacy/content ... egory.html
θα βρείτε όλη τη σειρά λαμτήρων και ψάχνοντας θα δείτε ότι άλλο υπάρχει για το αυτοκίνητο και όχι μόνο.
Θα δείτε ακόμα και σε εξομοιωτή πως ανταποκρίνετε ο κάθε λαμπτήρας στο δρόμο.
Εδώ λοιπών μπορείτε να δείτε το φώς το αληθινό...Επιλέξτε λαμπτήρες και GO...!
http://www.consumer.philips.com/ssi/en_ ... index.html
Έχοντας ο καθένας κατά νου τις δικές του απαιτήσεις θα του είναι εύκολο να επιλέξει αυτόν που του τεριάζει.
Επίσεις σκεφθείτε ότι σε κάθε προϊόν της Philips αντιστοιχεί κάποιο άλλο της OSRAM.
Π.Χ Osram night breaker unlimited = Philips x-treme vision, Osram silverstar 2 = Philips Visio nplus κλπ.
Φυσικά μπορείτε να ενημερωθείτε και για άλλες εταιρείες όπως η General Electric, η ΡΙΑΑ κλπ.
Θα ληθούν αρκετές απορίες.
Athamas
Power Member
Power Member

Δημοσίευσηαπό nteminio » Πέμ Μαρ 16, 2017 8:34 am

Καλησπερα φιλοι μου καλως σας βρηκα, ειμαι κατοχος εδω και λιγες ημερες ενος αυτοματου honda jazz 2009. 

Τα εμπρος φαναρια ειναι θαμπα και θα τα αντικαταστησω, σκεφτομουν ομως να βαλω απο το facelift ή το υβριδικο , και ηθελα να μου πει καποιος αν γνωριζει, αν ταιριαζουν στο δικο μου. 

Ευχαριστω
nteminio
Member C Class
Member C Class

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Jazz και εξωτερικές μετατροπές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης