Πρόβλημα στη σύνδεση κινητού με Bluetooth

αν βρείτε καμία, να το πείτε και σε μένα...

Πρόβλημα στη σύνδεση κινητού με Bluetooth

Δημοσίευσηαπό xatzidim » Παρ Σεπ 29, 2017 11:18 am

Καλημέρα στην παρέα,

το Bluetooth στο αυτοκίνητο είναι ένα αξεσουάρ που χρησιμοποιώ σε μόνιμη βάση όταν οδηγώ. Υπενθυμίζω ότι εχω το Exclusive μοντέλο 2010. Μέχρι σήμερα δεν είχα κανένα πρόβλημα με οσα κινητά είχα στην κατοχή μου, Samsung, LG και κινεζιές με Android Froyo 2.2, Jelly Bean 4.1, KitKat 4.4.2.
Η πρόσφατη προσθήκη στη συλλογή μου είναι ένα Xiaomi Note 4 με Android 7.0 Nougat. Όσες προσπάθειες και αν έκανα να το συνδέσω στο Bluetooth έπεσαν στο κενό, καθώς η διαδικασία σταματούσε στη μέση και με ξανάρχιζε από την αρχή. Έκανα έρευνα σε διάφορα forum και είδα ότι και άλλοι αντιμετώπιζαν ίδιο πρόβλημα σε διαφορετικά αυτοκίνητα και με άλλες μάρκες κινητών, αλλά όλοι είχαν λογισμικό Android 7 Nougat!
Ευτυχώς οι χειρότεροι φόβοι μου για ανάγκη αναβάθμισης του Bluetooth firmware δεν επιβεβαιώθηκαν. Μετά από αρκετές προσπάθειες, η λύση βρέθηκε και δεν έφταιγε ούτε αυτοκίνητο ούτε μάρκα κινητού αλλα είναι bug του Android 7.

ΛΥΣΗ: Κατά τη διάρκεια σύνδεσης (pairing) του κινητού με το αυτοκίνητο, όσοι έχετε κινητό με Android 7, πρέπει να εισάγετε τον κωδικό 0 0 0 0 και μόνο αυτόν! :dance:

Case closed
xatzidim
Member A Class
Member A Class

Re: Πρόβλημα στη σύνδεση κινητού με Bluetooth

Δημοσίευσηαπό Babis » Σάβ Σεπ 30, 2017 11:26 am

Δεν ισχύει!
Έχω το Galaxy A5 με Nougat και έβαλα κανονικά τον κωδικό μου.
Εγώ είχα άλλο πρόβλημα εδώ και χρόνια (από το Android 3.κάτι): Σταμάτησε να "βλέπει" το τηλέφωνο όταν το συνδέω με το USB καλώδιο. Η λύση μου ήταν να συνδέσω το τηλ με καλώδιο Aux-Aux στο βύσμα του αυτοκινήτου, ΑΛΛΑ δεν μπορώ να χειριστώ τα κομμάτια και τη φωνή.

ΥΓ: Το κακό με το BT του Jazz είναι ότι είναι ΜΟΝΟ για κλήσεις.
Άβαταρ μέλους
Babis
Member A Class
Member A Class

Re: Πρόβλημα στη σύνδεση κινητού με Bluetooth

Δημοσίευσηαπό xatzidim » Πέμ Οκτ 05, 2017 9:19 am

Χμ, ενδιαφέρον.
Ισχύει ότι και άλλοι αντιμετώπιζαν ίδιο πρόβλημα με άλλες μάρκες κινητών, αλλά όλοι τους είχαν λογισμικό Android 7 Nougat. Σε εμένα δούλεψε με αυτον τον τρόπο πάντως. Σκέφτομαι στο προσεχές μέλλον να αλλάξω τη rom του κινητού μου, με την ίδια έκδοση android πάντα. Ευκαιρία να το ψάξω καλύτερα ;-)
xatzidim
Member A Class
Member A Class

Επιστροφή στο Jazz και βλάβες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες