χάλασε η υποδοχή της ζώνης ασφαλείας

αν βρείτε καμία, να το πείτε και σε μένα...

χάλασε η υποδοχή της ζώνης ασφαλείας

Δημοσίευσηαπό mariaasv » Δευτ Δεκ 01, 2014 12:19 pm

Καλημέρα!!!

Προχθές αντικατέστησα το παιδικό καθισματάκι αυτοκινήτου με μεγαλύτερο και όταν πήγα να δέσω το παιδί δεν κούμπωνε η ζώνη ασφαλείας του πίσω καθίσματος.
Πήρα τηλ. σήμερα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν πρώτον να τους το πάω να το ελέγξουν και δεύτερον τυχόν ανταλλακτικό κοστίζει 100 ευρώ...
Τους ρώτησα δύο φορές... αυτό η πλαστική υποδοχή κοστίζει 100 ευρώ??????? μου είπαν ότι δεν πωλείται μεμονωμένα αλλά με τον ιμάντα αν κατάλαβα
καλά. Πραγματικά όταν χαλάει κάτι φοβάμαι να τους παίρνω τηλέφωνο διότι οι τιμές των ανταλλακτικών τους είναι τρελές. Σε περίπτωση που δε φτιάχνεται υπάρχει περίπτωση να βρω μεταχειρισμένο???
mariaasv
Member C Class
Member C Class

Re: χάλασε η υποδοχή της ζώνης ασφαλείας

Δημοσίευσηαπό vagos » Δευτ Δεκ 01, 2014 12:30 pm

Εχεις Τζαζ δεύτερης γενιάς;

Αν ναι τότε θα υπάρχουν υποδοχές isofix για το παιδικό κάθισμα και δεν χρειάζεσαι ζώνη.

Αν οχι ψάξε αναγκαστικά σε μεταχειρισμένα/τρακαρισμένα κτλ.

ΥΓ: και λίγο μου ακούγεται 100€ για ζώνη πάντως :P έχουμε συνηθίσει σε άλλα νούμερα εδω.
Jazz 1.3 ΙΜΑ CVT Elegance

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vagos
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό liospi » Τρί Δεκ 02, 2014 1:50 pm

Πρόσεχε λίγο στο δεξί κάθισμα έχει και τις δύο υποδοχές μαζί (ζώνη δεξιού και μεσαίου καθίσματος) σε μία από τις δύο κουμπώνει, όχι και στις δύο
honda jazz hybrid
Άβαταρ μέλους
liospi
Member B Class
Member B Class

Δημοσίευσηαπό pajoee » Τρί Δεκ 02, 2014 5:23 pm

liospi έγραψε:Πρόσεχε λίγο στο δεξί κάθισμα έχει και τις δύο υποδοχές μαζί (ζώνη δεξιού και μεσαίου καθίσματος) σε μία από τις δύο κουμπώνει, όχι και στις δύο

Πολύ σωστή παρατήρηση. Η υποδοχή που γράφει πάνω "center" δεν κουμπώνει με την ακριανή ζώνη. Αν έχεις μόνο μία υποδοχή, δες μήπως η άλλη έχει "πέσει" πίσω από κάθισμα.
Jazz 1.4 CVT Tempo, μοντέλο 2006.

Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.

keep dreaming until your dreams come true!
Άβαταρ μέλους
pajoee
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό jazzin » Πέμ Μαρ 15, 2018 8:44 pm

Kαλησπέρα σε όλους! Είμαι νέο μέλος και θα περάσω να συστηθώ καταλλήλως στο σωστό θρεντ. Εχω ένα Τζαζ του 2003 και για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα γράφω εδω, κι εμένα έχει χαλάσει η υποδοχή της πίσω ζώνης. Θα ήθελα καταρχήν να ρωτήσω αν τα τζαζ 2003 έχουν μόνο 2 ζώνες πίσω (γιατί το πήρα μεταχειρισμένο και έχει καλύματα στο σαλόνι δεν έχω προλάβει να δω μηπως εχει τριτη ζωνη αν και δεν νομίζω) και επίσης αν γνωρίζει κανείς που να ψάξω Online ίσως να βρω καινουργιο οικονομικότερο. Ο μηχανικός μου μπορεί να το τοποθετήσει;
jazzin
Member C Class
Member C Class

Δημοσίευσηαπό pajoee » Πέμ Μαρ 15, 2018 11:22 pm

Καλησπέρα.
Η τρίτη ζώνη βγαίνει από τον ουρανό του αυτοκινήτου.
Στο κούμπωμα της τρίτης ζώνης δεν κουμπώνει η ακριανή. Σήκωσε τα καθίσματα και δες από κάτω να βρεις όλα τα κουμπώματα.
Δεν έχει αναφερθεί πάντως ξανά βλάβη σε ζώνη.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Jazz 1.4 CVT Tempo, μοντέλο 2006.

Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.

keep dreaming until your dreams come true!
Άβαταρ μέλους
pajoee
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό jazzin » Παρ Μαρ 16, 2018 12:49 pm

Οτι θα το έγραφα, χαχαχα παιδια ουτε μια μερα δεν το είχα και με την κούραση και το τρέξιμο δεν είχα προλάβει να το δω καν! Απλά ο μικρός μου μου παραπονεθηκε ότι δεν κουμπωνε η ζωνη. Κοιταζοντας απο τον καθρεπτη την ειδα την τριτη ζώνη και γελουσα μονη μου με το αστειο του ποστ μου... Σηκωσα το καθισμα και όντως βρήκα το σωστό κουμπωμα! :) Όλα καλά! :) Είμαι τυχερή ιδιοκτήτρια του αυτοκινητου των ονείρων μου έστω και 15ετίας. Ο ιδιοκτήτης του πραγματικά ηταν ΑΡΡΩΣΤΟΣ με το αυτοκίνητο δεν έχει πάνω.....ΤΙΠΟΤΑ λες και το έχω παρει απο την αντιπροσωπεία πριν 6 μηνες ειναι. Ευχομαι να τον διατηρησω οσο μπορω κι εγώ έτσι και να μην μου βγάλει και τίποτα το ιδιαίτερο μηχανικά. Καλά χιλιομετρα σε ολους μας!
jazzin
Member C Class
Member C Class

Δημοσίευσηαπό mountainous » Παρ Μαρ 16, 2018 4:38 pm

Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα σου εύχομαι.
Θα ανακαλύψεις και άλλα πράγματα.
ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.
THERE IS A SONG ON THE LIPS OF EVERYBODY
mountainous
Power Member
Power Member