Βαρυ τιμονι

αν βρείτε καμία, να το πείτε και σε μένα...

Βαρυ τιμονι

Δημοσίευσηαπό asikis » Πέμ Ιούλ 09, 2015 12:03 pm

Καλησπερα. Ειμαι νεος κατοχος Jazz CVT Elegance απο τον Φερβουαριο 2015.
Τις τελευταιες μερες εχω παρατηρησει, τοσο εγω οσο και η γυναικα μου, οτι το τιμονι εχει γινει λιγο πιο βαρυ απο οτι στην αρχη. Που μπορει να οφειλεται αυτο;
Η υποβοηθηση στο τιμονι ειναι ηλεκτρικη ή υδραυλικη; Αν ειναι ηλεκτρικη, τοτε μπορει να ειναι και θεμα μπαταριας;;
asikis
Member B Class
Member B Class

Re: Βαρυ τιμονι

Δημοσίευσηαπό pliktrologos » Πέμ Ιούλ 09, 2015 12:19 pm

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κοιτάξεις είναι ή πίεση στα ελαστικά σου, είναι και το πιο σύνηθες μιας και το αμάξι είναι ουσιαστικά καινούργιο.
ΧΡ[Η]ΣΤΟΣ
02/2009 1339cc i-SHIFT Elegance JAPAN
ContiEcoContact™ 5 [175/65 R15 84T]
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pliktrologos
V.I.P.
V.I.P.

Δημοσίευσηαπό vagos » Πέμ Ιούλ 09, 2015 9:18 pm

Συμφωνώ με πληκτρολόγο η πιεση ειναι ο Νο1 παράγοντας.

Το τιμόνι είναι ηλεκτρικό και θεωρητικά θα είχες λυχνία σφάλματος. Αν δεις οτι σου φαίνεται και πάλι βαρύ ενημέρωσε μας να δεις κάποιο άλλο αυτοκίνητο απο κοντά.
Jazz 1.3 ΙΜΑ CVT Elegance

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vagos
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό pliktrologos » Κυρ Σεπ 16, 2018 7:36 pm

Καλησπέρα στο forum, γράφω εδώ για να μην φτιάχνω νέο post καθώς το θέμα είναι κοινό.

Τελευταίο καιρό, και δεν εννοώ μέρες, βδομάδες, αλλά μήνες ή και χρόνο, βλέπω ότι το τιμόνι γίνεται όλο και πιο βαρύ.
Πιστεύω ότι έχει να κάνει με φυσικές φθορές σε συνδέσεις, σινεμπλόκ, μηχανικά μέρη, κλπ παρά το ηλεκτρικό του κομμάτι, μιας και έχω κάπου 137.000 στο κοντέρ.

Και στα δύο τελευταία σέρβις μου το ανέφερα στον Παπρά αλλά μου είπαν το ίδιο που λέει και ο vagos:
Είναι ηλεκτρικό, δεν παίρνει υγρά (όπως τα υδραυλικά τιμόνια) και αν έχει πρόβλημα ή θέλει συντήρηση θα άναβε η λυχνία σφάλματος.

Το θέμα όμως είναι ότι απ'όσο θυμάμαι το αμάξι τα παλαιότερα χρόνια, το τιμόνι δεν ήταν έτσι. Ποτέ δεν ήταν πανάλαφρο (όπως π.χ. σε κάτι Fiat, ή όπως είναι κάτι καινούργια opel που έχουν και επιλογή city με κουμπί) αλλά θυμάμαι ότι δεν με κούραζε, ενώ τώρα νιώθω ένα μεγαλύτερο σχετικό βάρος που κουράζει λίγο.

Το σύγκρινα και με άλλα αμάξια γνωστών και φίλων, είτε με υδραυλικά, είτε με ηλεκτρικά τιμόνια, και νομίζω ότι είναι από τα πιο βαριά, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το σύγκρινα με αντίστοιχο honda jazz 2ης γενιάς για να είμαι σίγουρος.

Καμιά ιδέα;
ΧΡ[Η]ΣΤΟΣ
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pliktrologos
V.I.P.
V.I.P.

Δημοσίευσηαπό pajoee » Παρ Σεπ 28, 2018 5:03 pm

Μεγάλωσες και γερασες και πρέπει να πας κάνα γυμναστήριο νομίζω!
Πέρα από την πλάκα, και στο δικό μου νιώθω ότι μερικές φορές (!!!) είναι πιο βαρύ από άλλες μέρες. Δεν έχω καταφέρει να το εξηγήσω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Jazz 1.4 CVT Tempo, μοντέλο 2006.

Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.

keep dreaming until your dreams come true!
Άβαταρ μέλους
pajoee
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό pliktrologos » Παρ Σεπ 28, 2018 10:21 pm

Έχε χάρη που μετά από τόσο καιρό σε βλέπω να ξανα-γράφεις στο φόρουμ και χάρηκα, αλλιώς θα σου έλεγα...
ΧΡ[Η]ΣΤΟΣ
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pliktrologos
V.I.P.
V.I.P.

Δημοσίευσηαπό cool_jazz » Σάβ Σεπ 29, 2018 9:51 am

pliktrologos έγραψε:Έχε χάρη που μετά από τόσο καιρό σε βλέπω να ξανα-γράφεις στο φόρουμ και χάρηκα, αλλιώς θα σου έλεγα...

γεια σας pliktrologos και pajoee!!!

pliktrologos, αμα θελεις, κανονιζουμε να κανεις συγκριση με το δικο μου jazz β γενιάς, το οποίο τιμόνι λειτουργικά μια χαρά μου φαίνεται όπως όταν το πηρα (με 70.000 χλιομετρα και αισιως το εχω παει 187.000). εφανισιακά όμως,...πρέπει να το ομορφύνω

(απλά από την επόμενη εβδομάδα, μετα δλδ. τις 8 Οκτώβρη θα ευκαιρώ καλύτερα).
(Αθήνα βρίσκομαι).
Άβαταρ μέλους
cool_jazz
Power Member
Power Member

Επιστροφή στο Jazz και βλάβες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης