Σέρβις - τακάκια

διαβάστε!

Σέρβις - τακάκια

Δημοσίευσηαπό DimitrisNik » Σάβ Ιουν 16, 2018 11:37 am

Καλησπέρα στην παρέα!

Έφτασε ο καιρός για το σέρβις του οχήματος (μοντέλο 2009, 120χλμ, 1200cc, 90ίπποι).

Αμφιταλαντεύομαι στο θέμα με τα τακάκια... να βάλω τα φτηνά Japko που πάνε μπρος-πίσω στα 29€ ή Ferodo που βγαίνει γύρω στα 60€;
https://kritosparts.gr/HONDA-JAZZ-III-(GE)-10-07-1.2-L12B1-(90hp)-07-08-/Takakia-set-diskofrena/m45_a7889_t30359_r402_v2

Γενικά, αν φυσικά ξέρει κάποιος, ένα φτηνό τακάκι θα φθαρεί πιο γρήγορα ή το θέμα είναι ότι δε θα φρενάρει τόσο καλά;

Ευχαριστώ για την υπομονή.
DimitrisNik
Member C Class
Member C Class

Re: Σέρβις - τακάκια

Δημοσίευσηαπό pliktrologos » Σάβ Ιουν 16, 2018 4:08 pm

Καλησπερα,
Γενικα, αν ειναι πιο μαλακα, φρεναρουν καλυτερα αλλα φαγωνονται πιο γρηγορα.
Αν ειναι πιο σκληρα, φρεναρουν χειροτερα αλλα φαγωνονται πιο αργα.
Το θεμα ειναι ομως και η ποιοτητα αλλα και πιο πολυ η συνεργασια φαγωματος με τους δισκους. Δηλαδη να φαγωνονται τοσο ωστε να μην φθηρουν νωρις τους δισκους αλλα και τοσο ωστε να μην αλλαζεις καθε λιγο.
Τα japko δεν θα ξερω. Τα original ειναι jurid. Καποιοι εχουν βαλει blueprint, διαβασε τα σχετικα θεματα εδω στο forum.
Ferodo καλα αλλα δεν ξερω αν συνεργαζονται καλα.
Υπαρχει ενας καλος φρενας στον Γερακα, θα τον βρεις αν ψαξεις λιγο τα αρθρα.
Φιλικα
ΧΡ[Η]ΣΤΟΣ
02/2009 1339cc i-SHIFT Elegance JAPAN
ContiEcoContact™ 5 [175/65 R15 84T]
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pliktrologos
V.I.P.
V.I.P.

Σέρβις - τακάκια

Δημοσίευσηαπό DIMISICA » Κυρ Ιουν 17, 2018 8:33 pm

Ρωτα τον Χρηστο Ρουβελα ‭21 0604 6714‬ τον ειδικο στα φρενα στο Γερακα. Υπαρχει σχετικο ποστ με ολες τις πληροφοριες. Πεστου οτι εισαι απο το Jazzmania. Και εγω εκει παω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!Nissin βαζω στο Jazz α γενιας που εχω και τα θεωρω κορυφη!

Sent from my iPhone using Tapatalk
DIMISICA
Member B Class
Member B Class

Δημοσίευσηαπό DimitrisNik » Δευτ Ιουν 18, 2018 1:48 pm

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
Θα παραγγείλω τα Jurid και θα μιλήσω με τον άνθρωπο να τα τοποθετήσει :)
DimitrisNik
Member C Class
Member C Class

Δημοσίευσηαπό DIMISICA » Πέμ Ιουν 21, 2018 10:35 pm

Πηγαινε πρωτα στον ειδικο να δεις τι θα σου προτείνει....οικονομια στην ασφαλεια δεν κανουμε....τα καλυτερα κανα 40 ρι να εχουν συν τα εργατικα...

Sent from my iPhone using Tapatalk
DIMISICA
Member B Class
Member B Class

Δημοσίευσηαπό jazzemeni » Σάβ Οκτ 13, 2018 7:02 pm

Καλησπέρα! Θέλω να αλλάξω τακάκια και δισκόπλακες στο jazzaki μου.Για να γλυτώσω τα "μεσιτικά", αποφάσισα να αγοράσω τα ανταλλακτικά και να τα πάω να μου τα τοποθετήσουν για να πληρώσω μόνο την εργασία. Αυτό που είδα είναι ότι για το αυτοκίνητό μου ( Elegance 2009 1.4) ειδικά στα τακάκια υπάρχουν πολλές μάρκες με διαφορετικές προδιαγραφές όμως. Π.χ. άλλο πλάτος, άλλο πάχος, άλλη ποιότητα και φυσικά άλλη τιμή. Και αυτές οι διακυμάνσεις υπάρχουν ακόμα και στην ίδια μάρκα. Για παράδειγμα στη Jurid που είναι τα original από ότι έχω δει. Εχει Jurid με 15, με 25 ή 39 ευρώ. Ενώ ο προμηθευτής τα δίνει όλα για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, βλέπω αυτές τις διαφορές που με προβληματίζουν. Υπάρχουν κάποιες προδιαγραφές που είναι υποχρεωτικές, δηλαδή ένα συγκεκριμένο πάχος ή πλάτος η απλά αυτό αφορά την αντοχή τους για περισσότερα χιλιόμετρα; Ας με διαφωτίσει κάποιος που ξέρει για να αποφύγω άσκοπες αγορές. Ευχαριστώ προκαταβολικά :D
jazzemeni
Member B Class
Member B Class

Επιστροφή στο Jazz και service

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης