Παπράς (Θηβών 88, Πειραιάς)

Οι εντυπώσεις μας

Re: Παπράς (Θηβών 88, Πειραιάς)

Δημοσίευσηαπό pliktrologos » Τετ Σεπ 02, 2009 2:31 pm

jz_kalog έγραψε:Το θέμα είναι να μην σε ξεσκίσει με το καλημέρα σας...
Ο σωστός επαγγελματίας, για μένα, είναι αυτός που σέβεται τον πελάτη και βγάζει ένα 20%-30% κέρδος...
Αυτόν τον πελάτη τον έχεις κερδίσει και θα έχεις σίγουρο το 20%-30%...
Αν του πάρεις ένα 100%, πάει τον έχασες!!!
Γι αυτό δεν θέλει τσακωμούς και άλλα...
Κάνεις το παραπονό σου, τον ενημερώνεις για τους λόγους και την κάνεις με αργά και σταθερά βηματάκια...
Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια και μερικές μάλιστα κάνουν και γλυκοπορτόκαλα...
+1

Νομικά τώρα πρέπει τα ανταλλακτικά να είναι εντός προδιαγραφών που ορίζει ο κατασκευαστής για να ισχύει η εγγύηση οπότε δεν έχουν το δικαίωμα να μην τα δεχτούν. Παλαιότερα δεν ίσχυε αυτό αλλά άλλαξε από Ευρωπαϊκή νομοθεσία γιατί γινόταν μονοπώλιο των αντιπροσωπειών και υπήρχε πρόβλημα και με τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία. Αν ξινίσουν ή αρχίσουν τις μπούρδες είναι άλλο θέμα. Το μόνο πρόβλημα είναι σε ανταλλακτικά που βγάζει η ίδια η Honda και δεν μπορείς με κάποιο τρόπο να πιστοποιήσεις ότι ένα imitation είναι το ίδιο ποιοτικά, όμως μπορείς να χρησιμοποιήσεις μεταχειρισμένο Honda. Εν κατακλείδι σε γενικά αναλώσιμα (λάδια, φίλτρα, τακάκια κλπ που είναι και πιο κοινά για όλα τα αμάξια) και αυτοί από την αγορά τα προμηθεύονται και μην σας μπερδεύει ότι το κουτί γράφει πάνω Honda, φασονάδικα είναι και μάλιστα πολύ οικονομικά ανταλλακτικά. Εμένα στο πρώτο service μου έβαλαν 4λίτρα λάδι Honda με 60ευρώ. Έχει η Honda δικό της εργοστάσιο παραγωγής λαδιών; Όχι. Γιατί δεν μου έβαλαν Shell που τα προτείνει και ο "Σ"; Γιατί είναι πανάκριβα και δεν έχουν μεγάλο ποσοστό κέρδους. Αν σου βάλουν πχ Shell με 80ευρώ για να βγάλουν το κέρδος που θέλουν, εσύ θα τσινίσεις, ενώ τα φασόν που μπορεί να τα παίρνουν σε άπειρες ποσότητες και να τους βγαίνει ακόμη και κάτω από 10ευρώ το λίτρο μπορούν να τα "βαφτίσουν" Honda και να τα πουλάνε όσο πχ τα Shell. Πάντως εγώ, από την επόμενη φορά που θα πάω για service, θα ακολουθήσω άλλη τακτική. Θα πάρω τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού και θα ζητήσω τηλεφωνικά ανάλυση κόστους ανταλλακτικών και εργασίας ξεχωριστά. Θα πάω εκεί με τα λαδάκια μου και θα τους πω: x ευρώ σύνολο μου είπατε, πλην τα λάδια κάνει τόσο, αυτά τα χρήματα δεν θα πληρώσω; Αν μου πουν "μα μου σου του" θα τους πω ευχαριστώ πολύ αλλά δεν συμφωνώ, τα λαδάκια μου αγκαλιά και σε άλλο συνεργείο.
ΧΡ[Η]ΣΤΟΣ
02/2009 1339cc i-SHIFT Elegance JAPAN
ContiEcoContact™ 5 [175/65 R15 84T]
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pliktrologos
V.I.P.
V.I.P.

Δημοσίευσηαπό blueblue » Τετ Σεπ 02, 2009 2:52 pm

Αρχικά όταν λέω "θα σήκωνα το συνεργείο στο πόδι" δεν εννοώ με τις φωνές μου, γενικώς όταν διεκδικώ το δικιο μου δε φωνάζω, γιατί τότε κανένας δε σε ακούει και δεν κερδίζεις τίποτε. Αλλά ναι, είμαι επίμονη και ναι απαιτώ να ανεημερώνονται οι υπεύθυνοι. Κάποιο καλό παιδί από δω μέσα μου το έμαθε και πλέον το εφαρμόζω όποτε και όπως μπορώ.

Δικά σου λάδια στον πραπά της Θηβών ναι μπορείς να πας. Επειδή όταν το πρωτοπήρα το τουτού σπούδαζα στην Πάτρα, πήρα τηλέφωνο στο συνεργείο του πραπά, Πειραιά, να ρωτήσω τι τύπο λαδιών να πάρω και να αλλάξω. Μου είπαν τι τύπο ακριβώς χρησιμοποιούν και ποιά μάρκα. Αγόρασα, έβαλα και όσο περίσσεψε το έδωσα στο επόμενο σέρβις και το χρησιμοποίησαν. Τώρα αυτό έγινε πριν 2.5 χρόνια... αν μπορείς ακόμη να το κάνεις, τι να σου πω, ρώτα προηγουμένως, δε χάνεις τίποτε.
blueblue
Member A Class
Member A Class

Δημοσίευσηαπό pliktrologos » Τετ Σεπ 02, 2009 3:20 pm

blueblue έγραψε:Δικά σου λάδια στον πραπά της Θηβών ναι μπορείς να πας. Επειδή όταν το πρωτοπήρα το τουτού σπούδαζα στην Πάτρα, πήρα τηλέφωνο στο συνεργείο του πραπά, Πειραιά, να ρωτήσω τι τύπο λαδιών να πάρω και να αλλάξω. Μου είπαν τι τύπο ακριβώς χρησιμοποιούν και ποιά μάρκα. Αγόρασα, έβαλα και όσο περίσσεψε το έδωσα στο επόμενο σέρβις και το χρησιμοποίησαν. Τώρα αυτό έγινε πριν 2.5 χρόνια... αν μπορείς ακόμη να το κάνεις, τι να σου πω, ρώτα προηγουμένως, δε χάνεις τίποτε.

Όταν το πήγα για service, ο διπλανός είχε φέρει δικά του λάδια, οπότε ναι, γίνεται και τώρα. Με το "μα μου σου του" που είπα εννοώ να μην μου πουν διαφορετικές χρεώσεις για όλα τα υπόλοιπα...
ΧΡ[Η]ΣΤΟΣ
02/2009 1339cc i-SHIFT Elegance JAPAN
ContiEcoContact™ 5 [175/65 R15 84T]
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pliktrologos
V.I.P.
V.I.P.

Δημοσίευσηαπό DIMISICA » Παρ Απρ 13, 2018 3:28 pm

Πηγαινα εκει παλια. Σαν επίσημος ειναι ο οικονομικοτερος και ο σοβαροτερος μαλλον. Οι επισκευες γινονται μπροστα σου, αλλαγες λαδιων απλα σερβις κανει και Σαββατο και δεχεται να φερεις και δικα σου υλικα. Και ετσι ομως ειναι σαφως ποιο ακριβος απο τους μη εξουσιοδοτημενους. Εχει επισης προσβαση ευκολη σε ανταλλακτικα-αξεσουάρ.Ειχα κανει εκει 2.σερβις και ειχα βαλει τις ζάντες αλουμινιου 4αδα γνησιες 14 άρες 190 €!

Sent from my iPhone using Tapatalk
DIMISICA
Member C Class
Member C Class

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Συνεργεία + & -

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης