Γκιολμπάλογλου ή r64Lou (Τατοϊου 64, Μεταμόρφωση)

Οι εντυπώσεις μας

Γκιολμπάλογλου ή r64Lou (Τατοϊου 64, Μεταμόρφωση)

Δημοσίευσηαπό didalas » Παρ Μάιος 22, 2009 2:47 pm

Την Τετάρτη 20/05 επισκεύθηκα το εξουσιοδοτημένο συνεργείο του Lou στην Μεταμόρφωση για να κάνω ρύθμιση βαλβίδων!!!

Δεν χρειάζεται να πώ πολλά... οι άνθρωποι εκεί το κατέχουν το άθλημα!!! Εξυπηρετικοί, ευγενικοί, πρόθυμοι, ορεξάτοι, με πολύ καλό κλίμα, εντελώς φιλικό στον χώρο και άκρως παρείστικο!!! Μου έκανε μεγάλη εντύπωση... απέχει από τα ανάλογα δήθεν σοβαροφανή και απρόσωπα που γνωρίζω!!!

Δεν κολλάνε να απαντήσουν με ειλικρίνια σε κάθε ερώτηση και χαρά στο κουράγιο τους που με άντεξαν τόσες ώρες!!!

Όσοι είχαν ακούσει το μοτέρ μου που έκανε σαν ταξί diesel, θα καταλάβουν τον ενθουσιασμό μου, ο οποίος συμπληρώνεται και από την επαναφορά της χαμένης δύναμης του μοτέρ!!! Γυρνώντας Κόρινθο, ένιωσα οτι οδηγούσα άλλο αυτοκίνητο!!!

Πλέον, ο συγκεκριμένος θα αναλάβει και τα service του αυτοκινήτου μου!!! Επίσης, δεν φοβάμαι να τον συστήσω ανεπιφύλαχτα σε όποιον είναι κοντά και θέλει να πάρει μια "γεύση"!!!
Honda Jazz GD1 1339cc - idsi - 2004 - Manual - Storm Silver
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
didalas
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Re: Γκιολμπάλογλου ή r64Lou (Τατοϊου 64, Μεταμόρφωση)

Δημοσίευσηαπό antoniojazz » Παρ Μάιος 22, 2009 9:49 pm

Και εγω για τον συγκεκριμενο εχω ακουσει τα καλυτερα λογια απο πολλους Χοντακιδες.
antoniojazz
Golden Member
Golden Member

Δημοσίευσηαπό pajoee » Δευτ Μάιος 25, 2009 2:45 pm

Το συγκεκριμένο συνεργείο το έχω επισκεφτεί και εγώ πριν από περίπου 6 μήνες όταν πήγα το αυτοκίνητό μου εκεί για τις δύο πιο σημαντικές εργασίες που έχουν να κάνουν με το service οι οποίες είναι η ρύθμιση βαλβίδων και η αλλαγή λαδιών στο κιβώτιο CVT.
Το σημαντικό για εμένα ήταν ότι είχα την δυνατότητα να είμαι δίπλα στο αυτοκίνητο ανά πάσα στιγμή, να βλέπω την κάθε εργασία μέχρι την παραμικρή της λεπτομέρεια και να μπορώ να συνομιλώ ελεύθερα με τον μηχανικό που έκανε την δουλειά.
Θεωρώ ότι και οι δύο εργασίες έγιναν με τρόπο επαγγελματικό, από άνθρωπο έμπειρο και ικανό. Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος.
Το συνεργείο είναι καθαρό, τακτοποιημένο, και δίνει την εικόνα ότι τα πράγματα είναι αρκετά οργανωμένα.
Μεγάλο επίσης πλεονέκτημα είναι ότι λειτουργεί Σάββατα, αν και για να κάνεις service Σάββατο θα πρέπει να το προγραμματίσεις τουλάχιστον 15 μέρες πριν.
Γενικά είναι από τα συνεργεία που θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως για service.
Jazz 1.4 CVT Tempo, μοντέλο 2006.

Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.

keep dreaming until your dreams come true!
Άβαταρ μέλους
pajoee
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό cool_jazz » Δευτ Μάιος 25, 2009 3:52 pm

pajoee έγραψε:Το συγκεκριμένο συνεργείο το έχω επισκεφτεί και εγώ πριν από περίπου 6 μήνες όταν πήγα το αυτοκίνητό μου εκεί για τις δύο πιο σημαντικές εργασίες που έχουν να κάνουν με το service οι οποίες είναι η ρύθμιση βαλβίδων και η αλλαγή λαδιών στο κιβώτιο CVT.

Καλησπέρα παιδιά.

Γιάννη, διαβαζοντας την παραπανω σου προταση, μου δημιουργηθηκε η απορία:Κάθε πότε χρειαζομαι ρυθμιση βαλβίδων?(μηπως το χρειαζονται μονο τα jazz με cvt?)Aν όχι, πως το καταλαβαινω περιπου? Να σου θυμίσω , εχω το jazz 2002 με μηχανικό κιβωτιο.Το πηρα μεταχειρισμενο αλλα χωρις service book, οπότε και δεν ξέρω τι εργασίες εχουν γινει τα προηγ.χρόνια. (το πηρα με 68000 χιλ.και τωρα εχω κανει 73.000 χιλ.).

ευχαριστω για όποια απάντηση.
Βλάσης.
Άβαταρ μέλους
cool_jazz
Power Member
Power Member

Δημοσίευσηαπό Bibisjazz » Δευτ Μάιος 25, 2009 3:53 pm

καθε 40.000 με 45.000 χλμ
Bibisjazz

Δημοσίευσηαπό cool_jazz » Δευτ Μάιος 25, 2009 4:01 pm

Bibisjazz έγραψε:καθε 40.000 με 45.000 χλμ

Ευχαριστώ Billy, εντος 1 λεπτού απάντηση!! Καποια στιγμη, θα επισκεφτω το service της honda εδω Πάτρα , να δω τι εργασιες χρειάζονται.(θα μαζεψω πρωτα κανα 2 μισθούς, γτ προβλέπω μεγάλη "κλοπή"). (πεφτει καπως μακριά η Μεταμόρφωση, μήπως ομως ειναι και οικονομικό αυτο το συνεργειο που λετε?Αναλαμβανει honda μονο εντος εγγυησης?)
Άβαταρ μέλους
cool_jazz
Power Member
Power Member

Δημοσίευσηαπό pajoee » Δευτ Μάιος 25, 2009 4:10 pm

Αναλαμβάνει τα πάντα....
Από την άλλη βέβαια θεωρώ ότι επειδή (σχεδόν) όλα τα honda χρειάζονται ρύθμιση βαλβίδων τα παιδιά στο συνεργείο στην Πάτρα θα πρέπει να έχουν μεγάλη εμπειρία στην ρύθμιση.
Jazz 1.4 CVT Tempo, μοντέλο 2006.

Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.

keep dreaming until your dreams come true!
Άβαταρ μέλους
pajoee
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό jz_kalog » Δευτ Μάιος 25, 2009 4:17 pm

Το συγκεκριμένο συνεργείο, είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!
Όσοι έχουν πάει, από εμάς, αλλά και από άλλα club της Honda, έχουν πει τα καλύτερα λόγια...

Τώρα να έρθεις από Πάτρα, για service, συγγνώμη αλλά ότι γλυτώσεις από το service, θα τα φας σε διόδια, βενζίνες και φθορές...

Σε συμφέρει μόνο, αν κανονίσεις κάποια δουλειά Αθήνα και ανέβεις και τα συνδυάσεις...

Επίσης, πριν το αφήσεις, ρώτα τιμή και χρόνο αναμονής...
Η τιμή παίζει από 50€ μέχρι 70-80€ και ο χρόνος αναμονής περίπου 3-4 ώρες...
Αν σου πει λιγότερο χρόνο, πες του με τι ψύχει τη μηχανή???

Επίσης, ο Lou αναλαμβάνει ΌΛΑ τα αυτοκίνητα που έχουν ρόδες...
Έχω δει και άλλα εκτός Honda & Mitsubishi...
Ζήσε το σήμερα όσο καλύτερα μπορείς...
Το αύριο ίσως να μην έρθει ποτέ...
Άβαταρ μέλους
jz_kalog
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό jz_kalog » Δευτ Μάιος 25, 2009 4:43 pm

Το θέμα "Ρύθμιση Βαλβίδων" είναι ένα μεγάλο κομμάτι, για το οποίο πολλά έχουν ειπωθεί και γραφτεί, από όλους μας...
Το Σάββατο, μπήκα 2η φορά στο συνεργείο για έλεγχο και ρύθμιση βαλβίδων και αλλαγή λαδιών κιβωτίου CVT.
H εργασία του μηχανικού, είναι επίπονη και χρονοβόρα... Μέχρι να κρυώσει τις βαλβίδες, σκεφτείτε ότι έκανε πλήρες service σε διπλανό αυτοκίνητο... Αν δεν χρειαζόταν ανταλλακτικά απ' έξω, θα είχε τελειώσει εκείνο, πριν κρυώσει τη μηχανή μας...
Βλέποντας τον κόπο του και γνωρίζοντας ότι μερικοί είναι και ψιλοαδιάφοροι, του έκανα την ερώτηση σχετικά με τις βαλβίδες... Όπως ακριβώς εσύ sofosal αναρωτιέσαι, και καλά κάνεις...
Μα καλά, βάζει καδένα αντί ιμάντα χρονισμού και οι βαλβίδες του είναι απλές μηχανικές???
Η απάντηση ήταν "κεραυνός"... Κάτι ξέρει ο Ιάπωνας και το κάνει... Με τις απλές μηχανικές και όχι τις αυτορυθμιζόμενες υδραυλικές, έχεις τη δυνατότητα να παίξεις με τη μηχανή... Να κάνεις τις ρυθμίσεις που θέλεις, όταν αποφασίσεις κάποια στιγμή να "βάλεις χέρι" στη μηχανή... Με τις υδραυλικές, αυτό το ξεχνάς...
Τώρα θα μου πεις, εγώ πήρα ένα αμάξι με αυτή τη μηχανή, με αυτά τα κυβικά, με αυτήν την ιπποδύναμη... Τι να κάνω στην ηλικία μου τα γκάζια και τα πειράγματα... Συμφωνώ, μαζί σου και δε θέλω να πω κάτι για την ηλικία σου... Επίσης, αν μπεις σε μια τέτοια διαδικασία, θα σπαταλήσεις ένα σωρό λεφτά που στο τέλος θα σου δώσουν ένα, σχετικό τίποτα...
Εγώ δεν πείστηκα...
Αλλά από την άλλη, βλέποντας την δουλειά που έκανε σε 2 jazz, που πήγαν για ρύθμιση βαλβίδων, τον τρόπο με τον οποίο έλυσε την εισαγωγή αέρα, το σύστημα ψύξης του κινητήρα κλπ, μέχρι να φτάσει στο καπάκι... Κατόπιν, την σχολαστική ρύθμιση, που έκανε όπου χρειαζόταν, την προσεκτική τοποθέτηση νέας φλάντζας στο καπάκι, την τοποθέτηση του καπακιού και κατόπιν όλων των άλλων συστημάτων που είχε αφαιρέσει και στο τέλος να μου χρεώνουν 40€ για όλο το πακέτο (ρύθμιση + εργασία), δε με χαλάει κιόλας...
Επίσης, μέχρι τώρα οι ζημιές που έχουν πέσει στην αντίληψη του εν λόγω μηχανικού, ήταν μόνο στον τεντωτήρα της καδένας... Ποτέ πρόβλημα με βαλβίδες, ποτέ πρόβλημα με καδένα... επίσης μας είπε να μην φοβόμαστε αν "ακούμε" τις βαλβίδες να χτυπάνε... Είναι υγιές και σε οδηγούν στο συνεργείο... Να φοβάστε όταν δεν ακούγονται και σου βγάζουν τα προβλήματα...
Τέλος να πω, ότι ο μάστορας που μας ανέλαβε, ήταν και σωστός και επαγγελματίας... Επίσης, τη μέρα αυτή είχε και πονοκέφαλο... Είπα να του δώσω μια ασπιρίνη, αλλά δεν ήθελε... Ήταν πολύ σωστός και δεν έκανε καμμία καταστροφή, σε κανένα κομμάτι της μηχανής... αντιθέτως, όταν μας τα παρέδωσε ήταν και πιο καθαρά στο χώρο της μηχανής...
Επίσης να πω, ότι δε συμφωνώ, με την πολιτική ρύθμιση βαλβίδων... Αλλά για 40€, δε με χαλάει κιόλας...
Επίσης, να πω ότι τα παραπάνω, αφορούν Jazz χρονολογίας 2005 και ελπίζω, να μη δημιουργώ πάλι πρόβλημα, μιλώντας στα μέλη με καινούριο Jazz... Αν είναι, σβήστε το τόπικ μου...
Πιστεύω, ότι θα πει τη γνώμη του και ο Γιάννης (pajoee), με τον οποίο πήγαμε μαζί... Αλλά ίσως, παραθέσει και φωτογραφίες...

ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΕΔΩ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΡΤΗΘΕΙ ΣΤΗ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ JAZZ & SERVICE 1ΗΣ ΓΕΝΙΑΣ...
O ΛΟΓΟΣ, ΟΤΙ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ LOU ΣΤΙΣ 26/01/2009...
Ζήσε το σήμερα όσο καλύτερα μπορείς...
Το αύριο ίσως να μην έρθει ποτέ...
Άβαταρ μέλους
jz_kalog
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό Bibisjazz » Πέμ Ιουν 04, 2009 3:29 pm

Μόλις γύρισα και εγώ από το service των 90.000.
Δεν θα πω τίποτα παραπάνω για αυτό το συνεργείο. Τα άτομα είναι εξυπηρετικότατα φιλικά, ήμουνα με το κεφάλι πάνω από την μηχανή και όσο έκανε ρύθμιση βαλβίδων, και όσο και αν του έκανα ερωτήσεις ήταν πάντα πρόθυμος να μου τις απαντήσει. Πηγαίνω χρόνια και τα ξέρω τα παιδιά. Είναι ένα πάρα πολύ καλό συνεργείο.
έχουν και καθαρίστρια που σφουγγαρίζει συνεχώς....χιχιχιχι....!!
Bibisjazz

Επόμενο

Επιστροφή στο Συνεργεία + & -

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης