ΠΕΤΤΑΣ - Επισκευές ζαντών - προσωπική εμπειρία

Οι εντυπώσεις μας

ΠΕΤΤΑΣ - Επισκευές ζαντών - προσωπική εμπειρία

Δημοσίευσηαπό harryal » Δευτ Μάιος 25, 2009 8:32 pm

Πάω Τρίτη 19/5 γιατί μία ζάντα ήταν εμφανώς στραβωμένη. Μου λέει ο τύπος (από το προσωπικό που έχει) "Μόνο αυτή να βγάλω ή να τις ελέγξουμε όλες;" Και λές λέω δε τις ελέγχουμε όλες;

Μετά από καμμιά ώρα, με φωνάζει μέσα ο κύριος Νίκος (φαντάζομαι εκ των αφεντικών) και μου λέει ότι οι 3 από τις 4 χρειάζονται επισκευή. Συμφωνώ, σε 1 ώρα είναι έτοιμες (σύνολο περίπου 2 ώρες αναμονή). Πληρώνω 75 ευρώ + ΦΠΑ και φεύγω.

Παρασκευή βράδυ ταξίδι προς Πάτρα. Το αυτοκίνητο μετά τα 80 χιλιόμετρα έτρεμε!!! Παίρνω τηλ. Σαββάτο πρωί:

Του περιγράφω το γεγονός και απαντάει ο ίδιος ο κος Πέττας:
"Ρε φίλε πρέπει να πας να σου κάνουν μία ζυγοστάθμιση"..

Το κλείνω...

Μετά από λίγο τον ξαναπέρνω τηλ. και του λέω:
-"Εδώ στο βουλκανιζατές, μου λένε ότι τη ζυγοστάθμιση έπρεπε να μου κάνετε εσείς αφού φτιάξατε τις 3 από τις 4 ζάντες!"
-"Ρε φίλε και να σου κάναμε σε 100χλμ. θα ήθελε πάλι!"
-"Επαγγεματίες είστε, δεν έπρεπε τουλάχιστον να μου το πείτε ότι πρέπει να κάνω ζυγοστάθμιση;"
-"Ρε φίλες τώρα τί να σου πω... ε θα το ξεχάσαμε!" (με ύφος του στυλ: Τί μου λές τώρα; .. ούτε με ενδιαφέρει!)

... Τα συμπεράσματα δικά σας! ...

Όταν ήταν να ελέγξουν και τις άλλες ζάντες ήταν επαγγελματίες. Μετά που έπρεπε είτε να κάνουν οι ίδιοι τη ζυγοστάθμιση είτε να με ενημερώσουν, ήταν άνθρωποι και το ξεχάσαν.... Και φυσικά ούτε για τους τύπους να πει "Έλα από Δευτέρα να σου κάνουμε μία ζυγοστάθμιση"...
harryal
Member C Class
Member C Class

Re: ΠΕΤΤΑΣ - Επισκευές ζαντών - προσωπική εμπειρία

Δημοσίευσηαπό pajoee » Δευτ Μάιος 25, 2009 8:55 pm

Για να φτιαχτεί μία ζάντα πρέπει να αφαιρεθεί το ελαστικό. Από την στιγμή που αφαιρείται και μπαίνει είτε το ίδιο είτε άλλο, πρέπει να γίνει υποχρεωτικά ζυγοστάθμιση με το ειδικό μηχάνημα.

Αν δεν σου έκαναν τότε προσωπικά πιστεύω ότι η δουλειά δεν ήταν ολοκληρωμένη.
Γενικά πάντως σαν τιμή τα 25 ευρώ/ζάντα μου φαίνεται καλή.
Πες μας αν ήταν αλουμινένια ή σιδερένια και σε πια περιοχή βρίσκεται το εν λόγω συνεργείο.
Jazz 1.4 CVT Tempo, μοντέλο 2006.

Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.

keep dreaming until your dreams come true!
Άβαταρ μέλους
pajoee
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό didalas » Δευτ Μάιος 25, 2009 10:35 pm

Ο Πεττας βρισκεται πριν απο την Hyundai Κομβος στην Λ. Καβαλας.. Οι αποψεις διηστανται.

Φιλε μου δεν περνας και απο την ενοτητα Νεα Μελη να μας πεις λιγα λογια για εσενα και το αυτοκινητο σου?
Honda Jazz GD1 1339cc - idsi - 2004 - Manual - Storm Silver
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
didalas
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό sportbilli » Τρί Μάιος 26, 2009 10:01 am

Εκεί έκανε ενας φίλος βαφή απο ασημί σε χρώμα μαγνησίου στις ζαντες του και εμεινε πολύ ευχαριστημένος και εγώ που της είδα ήταν πραγματικά πολύ εντυπωσιακές ....
Άβαταρ μέλους
sportbilli
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό gioujazz3902 » Τρί Ιουν 02, 2009 1:52 am

προσωπικά δεν είναι επαγγελματίες.. όταν κάνεις ένα λάθος το διορθωνεις με οποιοδήποτε κόστος... εγω σε ζάντες 15" αλουμινίου 3 στις 4 επισκευή κ ηλεκτροστατική βαφή 200€
Gioujazz3902
gioujazz3902
Member A Class
Member A Class

Δημοσίευσηαπό blade » Τρί Ιουν 28, 2011 1:50 pm

πριν δύο χρόνια που είχα s2000 επισκέπτομαι το εν λόγω κατάστημα για να μου επισκευάσει μία ζάντα .μου λέει την ίδια καραμέλα να τις ελέγξουμε όλες και λέω ναι . τις επισκευάζουν όλες και φεύγω από το κατάστημα . στην οδήγηση ένιωθα ένα τρέμουλο και είπα ας πάω να κάνω ζυγοστάθμιση εκεί που έβαλα τα λάστιχα. Στο κατάστημα ελαστικών στο οποίο πριν δύο βδομάδες είχα αλλάξει λάστιχα μου είπαν ότι λείπουν τα στεφανάκια που είχαν οι ΟΖ ζάντες πρίν δύο βδομάδες στην αλλαγή . επιστρέφω στον πεττα ευγενικά και λέω πρεπει να ξεχάσατε τα στεφανάκια γιατί λείπουν . χωρίς να ρωτήσει τους μάστορες μου λέει αποκλείεται να έγινε κάτι τέτοιο . όταν του μίλησα λίγο πιο αυστηρά μου απάντησε οτι πρέπει να φύγω γιατί εχει δουλειά και δεν τον απασχολεί. επιστρέφοντας στο κατάστημα ελαστικών και ψάχνωντας τα στεφανάκια αυτά η oz απάντησε ότι δεν υπάρχουν και ότι έχουν ζήτηση γι αυτές τις ζάντες τα συγκεκριμένα εξαρτήματα μεγάλη.Αναγκάστηκα να πάω σε τόρνο να φτιάξω άλλα....
blade
Member C Class
Member C Class

Επιστροφή στο Συνεργεία + & -

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης