2017 Rejuvenation

Γενική συζήτηση

2017 Rejuvenation

Δημοσίευσηαπό vagos » Δευτ Απρ 17, 2017 10:12 pm

Καλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά.

Έπειτα απο 2 χρόνια που είχε να ακουμπήσει σφουγγάρι το Τζάζι, είπα να το τρίψω κάπως.

Δεν μπορώ να πω οτι το παρακάτω ειναι review, πιο πολύ αναφορά γιατι οι φωτογραφίες είναι ανύπαρκτες. Παρότι είχα κάνει "συμφωνία" οτι θα δουλέψω πάνω στο αμάξι κάποιες μέρες, η γκρίνια ήταν τόσο έντονη που έκανα οτι καλύτερο μπορούσα το συντομότερο δυνατό.

Το αμάξι πλύθηκε με αφρό και μετά με σφουγγάρι/σαπούνι πολύ προσεκτικά γιατι είχε πολύ βρώμα πάνω του.

Εικόνα

Νομίζω φαίνεται ξεκάθαρα πόσο μουντό και στεναχωρημένο είναι.

Μετά περάστηκε με πηλό σε όλες τις οριζόντιες επιφάνειες οπου φάνηκε η εγκατάλειψη του. Ο πηλός γινόταν καφέ άμεσα απο τις οξειδώσεις της ατμόσφαιρας και η επιφάνεια του αμαξώματος ήταν πολύ αδρή στην αφή.

Εικόνα

Σε σημεία που είχα γρατσουνιές (οπου ήταν αρκετά), απο γάτες, απο ασυνείδητους κτλ έκανα γυάλισμα με Menzerna Fast Gloss 400. Τέλος το αυτοκίνητο περάστηκε όλο με Wet Glaze 2.0 για να κρύψει μικρές γρατσουνιές, αλλα και να δώσει την επιθυμητή υγρή επιφάνεια, ωστε να αποφύγω το ολικό γυάλισμα αλλα και να του δώσει μια γλιστερή επιφάνεια.

Οι ζάντες αφαιρέθηκαν και οι 4. Πήραν πάρα πολύ χρόνο και δεν κατάφερα ποτέ να αφαιρέσω απο την πίσω πλευρά το σύνολο της βρώμας, ήταν πλέον κλειδωμένη και ήθελε πολλαπλά χέρια και δυνατά χημικά. Όμως έγινε αποσιδήρωση οπως παλιά, δεν υπάρχουν μπιμπίκια απο την εξωτερική πλευρά, ούτε πίσσες. Τα μπουλόνια καθαρίστηκαν και αποσιδιρώθηκαν και αυτά γιατι ήταν πολύ θολά, πλέον και αυτά απέκτησαν την παλιά τους γυαλάδα. Τοποθετήθηκαν πίσω μαζι με λίγο λαδάκι στο σπείρωμα.

Το μεσημέρι έγινε και καθαρισμός κινητήρα χωρίς όμως να σφραγίσω με κάποιο χημικό καλλυντικό.

Τα τζάμια περάστηκαν στο σύνολο τους με γυαλιστική αλοιφή τζαμιών και περιστροφικό αλοιφαδόρο ωστε να αφαιρεθεί η οξείδωση και τα άλατα που ήταν γαντζωμένα στην επιφάνεια. Ιδιαίτερη προσοχή δόθηκε και στο χρώμιο της μάσκας που ήταν θαμπό. Όλα αποκαταστάθηκαν σε ικανοποιητικό βαθμό.

Μέσα έγινε καλό καθάρισμα και χρήση ατμού για τους αρμούς και δύσκολα σημεία.

Εικόνα

Τέλος και επειδή υπήρχαν μέρες με περιθώριο να ασχοληθώ λίγο κάθε πρωινό, περάστηκαν 3 χέρια με διαφορά 24 ωρών Ζ2 της Zaino το οποίο είναι sealant για να σφραγίσει, στεγανοποιήσει και αδιαβροχοποιήσει την επιφάνεια. Αυτό περάστηκε και σε ζάντες και φανάρια.

Εικόνα
Εικόνα
Με το πρωινό ξεσκόνισμα πέρασμα με Ζ4 για βαθύτερο και πιο υγρό χρώμα.

Τελευταία μέρα παιχνιδίζοντας.
Εικόνα
Εικόνα

Αθροιστικά περίπου καθαρά 17 ώρες δουλειάς.
Εικόνα
Jazz 1.3 ΙΜΑ CVT Elegance
Άβαταρ μέλους
vagos
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Re: 2017 Rejuvenation

Δημοσίευσηαπό liospi » Τρί Απρ 18, 2017 8:53 pm

πολλά ΜΠΡΑΒΟ vago, αλλά εγώ με δύο παιδιά, αυτό που έκανες μου φαίνεται άθλος
honda jazz hybrid
Άβαταρ μέλους
liospi
Member B Class
Member B Class

Δημοσίευσηαπό pajoee » Τετ Απρ 19, 2017 10:52 pm

Καλησπέρα. Συγχαρητήρια και χαρά στο κουράγιο σου. Φαίνεται ότι έγινε πολύ καλή δουλειά. Την χρειαζόταν την περιποίηση το αυτοκίνητο. Για την ιστορία πάντως εγώ στο δικό μου έβαλα μία σκούπα 10 λεπτά και τελειωσα. Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, με δύο παιδιά τόσος χρόνος μένει...

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Jazz 1.4 CVT Tempo, μοντέλο 2006.

Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.

keep dreaming until your dreams come true!
Άβαταρ μέλους
pajoee
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό sportbilli » Κυρ Μάιος 28, 2017 6:22 pm

Γεια σου ρε vago με τα ωραια σου .....
Άβαταρ μέλους
sportbilli
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Επιστροφή στο Γενικά για το Hybrid